Rynek pracy: dyskryminacja chorych na stwardnienie rozsiane

Autor: DMX/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2011 14:14

21 proc. osób z SM, które pomimo choroby pozostało aktywnych zawodowo, spotkało się z dyskryminacją ze strony pracodawcy - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród chorych przez ośrodek Neuro-Care z Katowic zajmujący się leczeniem SM.

Rynek pracy: dyskryminacja chorych na stwardnienie rozsiane

Najczęściej powodem dyskryminacji jest niewiedza, dotyczy to aż 79 proc. przypadków. Na 100 osób z SM pracę ma dziś 37 proc. chorych, na rencie jest 25 proc. Bezrobocie dotyka, co czwartą osobę. Z danych Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR) wynika z kolei, że 75 proc. chorych, w zaledwie dwa lata po diagnozie przechodzi na rentę.

Według szacunków Neuro-Care z Katowic chory na stwardnienie rozsiane miesięcznie musi wydać na swoją rehabilitację od 500 do 3 tys. zł. 22 proc. chorych pokrywa te koszty z własnej kieszeni, 16 procentom chorych rehabilitację finansuje NFZ, natomiast aż 40 proc. nie podejmuje jej w ogóle z powodu braku pieniędzy.

Rosnąca liczba osób z SM, które przechodzą na rentę, staje się większym obciążeniem dla budżetu niż skuteczna terapia, która pozwoliłaby na normalną pracę lub przynajmniej dłuższą aktywność zawodową - wynika z raportu Międzynarodowego Stowarzyszania Stwardnienia Rozsianego.

Stowarzyszenie wyliczyło, że ponad 30 proc. kosztów, jakie ponosi dziś pacjent z SM związane jest z utratą pracy. Szacuje się, że jest to ok. 1,2 mln zł w ciągu całego życia chorego.

Finansowanie terapii przez NFZ w większym zakresie uchroniłoby dziesiątki tysięcy osób chorych w Polsce na SM z wykluczenia zawodowego i inwalidztwa.

Według PTSR ponad 60 proc. przypadków stwardnienia rozsianego diagnozuje się u osób w wieku 20-40 lat, czyli u osób z najwyższym wskaźnikiem aktywności zawodowej. W wielu przypadkach osoby w wieku 20-25 lat, u których zdiagnozowano chorobę, nigdy nie podejmują pracy od razu po zakończonej edukacji, uzyskując rentę z tytułu niezdolności do pracy.

W Polsce na SM choruje według różnych statystyk około 60 tys. osób. Na świecie od 2-3 mln.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum