Ryczałt z NFZ niekorzystny dla wysokospecjalistycznych szpitali?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 25 września 2017 10:25

Większość lecznic, które zakwalifikowano do sieci szpitali, podpisała już umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wiele z nich jest niezadowolonych z wysokości przyznanego ryczałtu.

Ryczałt z NFZ niekorzystny dla wysokospecjalistycznych szpitali?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje Rzeczpospolita, chociaż kwota miała być ustalana na podstawie świadczeń wykonanych i sprawozdanych w 2015 r. z cennika roku 2017, to ze wstępnych wyliczeń wielu placówek wynika, że odbiegają one od tego, co zaproponował im Fundusz. Dlatego też, szpitale m.in. w województwie lubuskim i dolnośląskim nadal negocjują z płatnikiem.

Za zaniżone ryczałty, zdaniem ekspertów odpowiadają obniżki wycen procedur ujętych w tzw. jednorodne grupy pacjentów (JGP) w kardiologii, ortopedii, chirurgii naczyniowej czy neonatologii. Najbardziej straciły placówki wysokospecjalistyczne, na poziomie wojewódzkim i ogólnokrajowym oraz szpitale kliniczne, wykonujące procedury, których wycenę znacznie obniżono. Niektóre procedury w kardiologii czy ortopedii obniżono nawet o 30 proc., dlatego w ocenie zarządzających są one teraz na granicy opłacalności.

Marcin Pakulski, były prezes NFZ podkreśla, że niektórzy dyrektorzy dopiero teraz zorientowali się, że słowo "ryczałt" oznacza brak nadwykonań, co sprawia, że szpital na ryczałcie, który przyjmie więcej trudnych i kosztownych pacjentów, nie dostanie za to dodatkowych pieniędzy.

Więcej: www.rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze