Rybnik: w szpitalu wojewódzkim nadal bez porozumienia dotyczącego płac

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2020 21:25

Bez porozumienia zakończyły się wieczorem wtorkowe (25 lutego) kilkugodzinne rozmowy przedstawicieli protestującej załogi, samorządu woj. śląskiego i dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Związkowcy domagają się podwyżek dla personelu placówki.

FOT. PTWP; zdjęcie ilustracyjne

Negocjacje mają być kontynuowane w środę w Rybniku - postanowili uczestnicy rozmów, prowadzonych w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Było to już kolejne spotkanie w sprawie sytuacji w rybnickim szpitalu.

Związki zawodowe domagają się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników placówki o 400 zł brutto. 13 lutego w placówce przeprowadzony został dwunastogodzinny strajk ostrzegawczy, w którym wzięło udział ponad 700 pracowników.

Jak przypominają związkowcy z Solidarności, po proteście dyrekcja szpitala zobowiązała się do rozpoczęcia negocjacji płacowych i przedstawienia swoich propozycji. Kolejne rozmowy, prowadzone 17 i 18 lutego zakończyły się fiaskiem, dlatego strona związkowa zapowiedziała na 24 lutego strajk bezterminowy, jednocześnie zwracając się do marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego o pilne działania. Marszałek włączył się w próbę rozwiązania konfliktu.

Pierwsze rozmowy z jego udziałem odbyły się w czwartek w Katowicach, a w piątek były kontynuowane w Rybniku. Po piątkowej rundzie negocjacji związkowcy odroczyli do 2 marca zaplanowany na 24 lutego bezterminowy strajk czekając na efekty dalszych rozmów. Uczestnicy wtorkowego spotkania wyrażali nadzieję, że do strajku nie dojdzie i w najbliższy poniedziałek uda się zawrzeć porozumienie.

Spór zbiorowy na tle płacowym trwa w szpitalu od maja 2018 r. Związki zgłosiły wówczas postulat podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników o 1,2 tys. zł brutto. W październiku, w wyniku strajku, zawarto porozumienie gwarantujące podwyżki wynoszące średnio 400 zł brutto na etat. Zgodnie z zapisami tego dokumentu wynagrodzenia najmniej zarabiających pracowników wzrosły o 500 zł.

W czerwcu 2019 r. w rybnickim szpitalu podpisano jeszcze jedno porozumienie płacowe. Uzgodniono w nim kolejne podwyżki od 150 do 300 zł brutto. Zanim doszło do realizacji tych uzgodnień, w szpitalu odbyło się referendum strajkowe, w którym większość załogi opowiedziała się za strajkiem.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku należy do największych placówek ochrony zdrowia w woj. śląskim. Zatrudnia w formie umów o pracę ponad 1,3 tys. pracowników.

Krzysztof Konopka (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum