Rybnik: w poniedziałek rozmowy płacowe w szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2020 07:29

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku (Śląskie), gdzie w czwartek (13 lutego) odbył się całodniowy strajk, w poniedziałek mają rozpocząć się rozmowy płacowe - poinformowali związkowcy domagający się podwyżki wynagrodzeń wszystkich pracowników o 400 zł brutto.

Po zakończeniu 12-godzinnego strajku szef Solidarności w rybnickim szpitalu Piotr Rajman poinformował, że strony uzgodniły, że dyrekcja szpitala przedstawi na piśmie swoje propozycje płacowe.

- Jeśli tak się stanie, w poniedziałek 17 lutego o godzinie 11.00 siadamy do stołu. Decyzje dotyczące dalszych działań strony związkowej podejmie komitet strajkowy - poinformował Rajman.

Związkowcy podali, że w ciągu całego dnia w czwartkowej akcji protestacyjnej wzięło udział ponad 700 osób. Strajkujący pracownicy zebrali się w jednej z sal konferencyjnych, ale nie wszyscy odeszli od łóżek pacjentów. Szpital pracował w trybie ostrego dyżuru, a najciężej chorym osobom - jak zapewniają organizatorzy strajku - pomoc była udzielana, a zaplanowane wcześniej zabiegi przesunięto.

Akcję strajkową zorganizowały wszystkie centralne związkowe działające w placówce w ramach sporu zbiorowego, który trwa w rybnickim szpitalu od maja 2018 r. Przedstawiony wówczas postulat dotyczył podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników o 1200 zł brutto. W wyniku późniejszego strajku zawarto porozumienie gwarantujące podwyżki wynoszące średnio 400 zł brutto na etat. Jak poinformował Rajman, zgodnie z zapisami tego dokumentu wynagrodzenia najmniej zarabiających pracowników wzrosły o 500 zł.

W czerwcu 2019 r. w rybnickim szpitalu podpisano jeszcze jedno porozumienie płacowe, w którym uzgodniono kolejne podwyżki wynoszące od 150 do 300 zł brutto. Zanim doszło do zawarcia tych uzgodnień, w szpitalu odbyło się referendum strajkowe, w którym większość załogi opowiedziała się za strajkiem. Związkowcy nie zgadzają się z argumentacją dyrekcji szpitala, która wskazywała, że placówki nie stać na kolejne podwyżki.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku należy do największych placówek ochrony zdrowia w woj. śląskim. Zatrudnia w formie umów o pracę ponad 1,3 tys. pracowników.

Dyrekcja szpitala w wydanym w związku ze strajkiem oświadczeniu przeprosiła pacjentów za wszelkie utrudnienia i niedogodności.

"Zdaniem pracodawcy akcja strajkowa nie wzmocni pozycji ekonomicznej szpitala, a jej organizowanie przed akredytacją szpitala godzi w interes pracodawcy" - podało kierownictwo rybnickiej placówki.

Dyrekcja przypomniała też w oświadczeniu, że w wyniku wzrostu płac, dokonanego od 2018 r. na podstawie porozumień ze stroną społeczną, a także wzrostów systemowych, stawka wynagrodzeń zasadniczych w WSS nr 3 w Rybniku zwiększyła się o 48,99 proc. Ponadto szpital otrzymał propozycję kontraktu na 2020 r. na poziomie niższym o około 30 mln zł od rzeczywistego wykonania roku 2019, ma stratę finansową netto na poziomie około 25 mln zł, a poziom zobowiązań wymagalnych 14,3 mln.

"W takiej sytuacji pracodawca, mimo podejmowania wspólnych działań ze stroną społeczną, zmierzających do zmian systemowych przy rozdziale środków z NFZ (wspólne pismo do ministra zdrowia, kierowane w dniu 17.12.2019 r.) nie był stanie zawrzeć żadnego kompromisu z reprezentacją związków zawodowych w sporze zbiorowym" - czytamy w oświadczeniu dyrekcji.

Marek Błoński, Anna Gumułka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum