Rybnik: trwa płacowy spór w szpitalu wojewódzkim, w piątek kolejne rozmowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2020 20:02

Kolejne rozmowy przedstawicieli protestującej załogi, samorządu województwa śląskiego i dyrekcji szpitala odbędą się w piątek (21 lutego) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku - ustalono podczas czwartkowych rozmów w Katowicach.

FOT. Arch. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Wcześniej domagający się podwyżek pracownicy placówki zapowiedzieli na poniedziałek (24 lutego) rozpoczęcie bezterminowego strajku.

- Umówiliśmy się, że jutro marszałek przyjedzie na 13.45 przedstawić swoje propozycje, my przedstawimy swoje propozycje. O ugodzie można mówić wtedy, kiedy jest jakiś papier podpisany. My też jesteśmy pełni optymizmu, ale mamy ograniczone zaufanie - z pełnym szacunkiem do pana marszałka, ale to jest polityk - powiedział przewodniczący Solidarności w rybnickim szpitalu Piotr Rajman.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski po zakończeniu czwartkowych rozmów w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach ocenił, że były one konstruktywne i merytoryczne.

- Myślę, że ten spór uda nam się rozwiązać, ale też wytłumaczyliśmy stronie społecznej, że musimy patrzeć na to patrzeć szerzej, dalej, nie tylko w kategorii punktowej zdobyczy finansowych, ale przyszłości szpitala. On jest potężnie zadłużony, nie wynika to ze złego zarządzania, ale te koszty płac, koszty obsługi rosną i to ma wpływ na tę sytuację finansową. Cały czas reagujemy na bieżąco - nie zostawiamy też dyrekcji samej sobie w trym trudnym sporze, i myślę, że jutro osiągniemy znaczący kompromis i będziemy nad tym już dalej indywidualnie pracować, bo uważam, że to jest bardzo dobry i bardzo ważny szpital - powiedział dziennikarzom.

Marszałek przypomniał, że samorząd wojewódzki jest organem założycielskim dla największej wśród wszystkich województw liczby szpitali i dopłaca do nich co roku wielomilionowe sumy, co jest znaczącą pozycją w budżecie regionu.

- Umówiliśmy się na szerszy dialog i szerszą analizę finansową przepływów finansowych szpitala na lata kolejne, bo do tego muszą być przyłożone odpowiednie założenia makroekonomiczne. Rozmowy trwają i sądzę, że będą miały pozytywny finał, ale też strona społeczna musi uświadomić sobie, że każda taka decyzja generuje straty finansowe szpitala - dodał marszałek Chełstowski, dopytywany o to, czy podwyżki w rybnickim szpitalu są możliwe.

Przewodnicząca Związku Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezji i Intensywnej Terapii Wiesława Frankowska również uznała, że czwartkowe rozmowy były konstruktywne. - Strajku nie odwołujemy, jest przewidziany na poniedziałek, natomiast zarys dochodzenia do roszczeń jest zrobiony i myślę, że jutro będziemy rozmawiać dalej tak konstruktywnie jak dzisiaj - powiedziała dziennikarzom.

3 lutego w szpitalu odbył się dwunastogodzinny strajk ostrzegawczy. Wzięło w nim udział ponad 700 pracowników. Po tym proteście dyrekcja szpitala miała zobowiązać się do rozpoczęcia negocjacji płacowych i przedstawienia swoich propozycji.

Spór zbiorowy na tle płacowym trwa w szpitalu od maja 2018 r. Związki zgłosiły wówczas postulat podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników o 1,2 tys. zł brutto. W październiku, w wyniku strajku, zawarto porozumienie gwarantujące podwyżki wynoszące średnio 400 zł brutto na etat. Zgodnie z zapisami tego dokumentu wynagrodzenia najmniej zarabiających pracowników wzrosły o 500 zł.

W czerwcu 2019 r. w rybnickim szpitalu podpisano jeszcze jedno porozumienie płacowe. Uzgodniono w nim kolejne podwyżki od 150 do 300 zł brutto. Zanim doszło do realizacji tych uzgodnień, w szpitalu odbyło się referendum strajkowe, w którym większość załogi opowiedziała się za strajkiem.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku należy do największych placówek ochrony zdrowia w woj. śląskim. Zatrudnia w formie umów o pracę ponad 1,3 tys. pracowników.

Anna Gumułka, Marek Błoński (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum