Rybnik: referendum strajkowe w szpitalu wojewódzkim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2019 12:10

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku rozpoczęło się we wtorek (9 kwietnia) referendum strajkowe, które potrwa do 18 kwietnia. Związki zawodowe domagają się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników o 800 zł brutto.

Rybnik: referendum strajkowe w szpitalu wojewódzkim
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku na umowach o pracę zatrudnionych jest blisko 1300 osób. Fot. Shutterstock

Referendum rozpoczęło się o siódmej rano i, jak powiedział PAP przewodniczący Solidarności w placówce Piotr Rajman, do godz. 10.00 zagłosowało około 18 proc. uprawnionych.

To kolejna odsłona protestu w tej placówce. Kilka miesięcy temu pracownicy podpisali porozumienie gwarantujące im wyższe płace, które zakończyło strajk. Spór zbiorowy został wówczas zawieszony, rozmowy na temat dalszego wzrostu wynagrodzeń miały być kontynuowane, ale - jak mówią związkowcy - dotąd dyrekcja nie przedstawiła nowych propozycji.

- Pracownicy są coraz bardziej zniecierpliwieni i domagają się zdecydowanych działań, dlatego postanowiliśmy zorganizować referendum strajkowe. Terminy kolejnych rozmów płacowych pracodawca wyznaczył dopiero po tym, jak poinformowaliśmy o głosowaniu - powiedział Rajman.

Spór zbiorowy w rybnickim szpitalu rozpoczął się w maju 2018 r. Uczestniczą w nim wszystkie organizacje związkowe z wyjątkiem Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. W październiku zeszłego roku strona związkowa podpisała z pracodawcą porozumienie płacowe, które zakończyło strajk i gwarantowało spełnienie części postulatów. Wcześniej przed szpitalem zorganizowana została demonstracja, w której wzięło udział kilkaset osób. Problemami placówki zajęła się także Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach.

- W wyniku tych działań 24 października udało się podpisać porozumienie, dzięki któremu płace zasadnicze wzrosły o 400 zł brutto. Postanowiliśmy zakończyć strajk i zawiesić spór zbiorowy do 28 lutego. Nasz postulat w sporze zbiorowym to podwyżki płac o 1200 zł brutto. W październiku wywalczyliśmy 400 zł, teraz walczymy o pozostałe 800 zł - wyjaśnił Rajman.

Jak zaznaczają związkowcy, wcześniej w szpitalu zbiorowych podwyżek nie było od 10 lat, podczas gdy w tym czasie płaca minimalna wzrosła o blisko 90 proc. Dlatego jeden z postulatów przedstawionych przez stronę związkową dotyczy zmian w systemie wynagradzania. Organizacje związkowe domagają się, by płace w szpitalu rosły proporcjonalnie do średniego wynagrodzenia w gospodarce.

Według Rajmana w 2008 r. fizjoterapeuta zatrudniony w rybnickim szpitalu zarabiał 2400 zł brutto, a płaca minimalna wynosiła 1126 zł brutto. W 2018 r. zarobek fizjoterapeuty w dalszym ciągu wynosił 2400 zł brutto, ale płaca minimalna wzrosła do 2100 zł.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku na umowach o pracę zatrudnionych jest blisko 1300 osób.

Do chwili nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać stanowiska dyrekcji szpitala. We wcześniejszych wypowiedziach dla mediów przedstawiciele placówki zaznaczali, że w ubiegły rok rybnicki szpital zamknął stratą 12-13 mln zł i przyznanie żądanych przez związkowców podwyżek oznaczałoby kolejne straty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum