Rybnik: protest głodowy w szpitalu psychiatrycznym. Wstrzymano przyjęcia pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2009 18:01

Pięciu pracowników Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku zaostrzyło protest i rozpoczęło głodówkę.

Protestujący zapowiadają, że ich liczba będzie się zwiększać. Domagają się podniesienia płac i odwołania dyrektora placówki.

Strajk w rybnickim szpitalu rozpoczął się blisko dwa tygodnie temu. Bierze w nim udział średni i niższy personel placówki - pielęgniarki, sanitariusze, salowe, rejestratorki medyczne. Protest jest kolejnym etapem sporu między załogą a nowym dyrektorem szpitala. Pracownicy zarzucili mu, że nie realizuje porozumienia płacowego, zawartego w 2007 r. przez poprzedniego dyrektora. Zarzucają mu też, że niewłaściwie zarządza szpitalem, narażając placówkę na straty.

Główne postulaty strajkujących to odwołanie dyrektora i podwyżka pensji. Na początku domagali się realizacji porozumienia płacowego z 2007 r. Teraz zmodyfikowali żądania i chcą podwyżek od 60 do 120 zł, w zależności od grupy zawodowej.

Jak powiedział przewodniczący komitetu strajkowego Michał Stawowski, w proteście głodowym biorą udział cztery pielęgniarki i pielęgniarz. Jeszcze w czwartek wieczorem (11 czerwca) ma do nich dołączyć kolejna osoba, a w piątek - siódma.

- Nie jest to decyzja komitetu strajkowego, który z różnych względów odradzał takiej formy protestu. Determinacja jest jednak tak duża, że pracownicy podjęli samodzielnie decyzję o rozpoczęciu głodówki - zaznaczył Stawowski.

Według Stawowskiego, protest popiera ponad 200 pracowników szpitala. Protest zorganizowały Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, „Solidarność” oraz Związek Zawodowy „Kontra”.

W opinii związkowców dyrektor jest „ubezwłasnowolniony” - zarząd województwa zakazał mu zawierania jakichkolwiek porozumień w kwestiach płacowych. Zarząd województwa stoi na stanowisku, że szpital jest zadłużony i nie stać go na podwyżki, a pielęgniarki w rybnickim szpitalu nie zarabiają wcale gorzej niż ich koleżanki w innych placówkach.

Po rozpoczęciu strajku w szpitalu wstrzymano przyjęcia pacjentów, na oddziałach zapewniono minimalną obsadę pielęgniarską. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, konieczna może być jednak ewakuacja ponad 900 pacjentów.

- Po rozpoczęciu strajku 250 pacjentów wypisano z dnia na dzień. Albo ci ludzie cudownie ozdrowieli, albo ktoś wyłudzał pieniądze, lecząc zdrowych ludzi - uważa szef komitetu strajkowego. Stawowski zaznaczył, że nie wierzy, by ze szpitala wypisano osoby, które nadal powinny być w nim leczone.

Zdaniem dyrekcji, szpitala nie stać na realizację porozumienia płacowego z 2007 r. W tym roku pracownicy mieli więc otrzymać tylko 43 proc. wynegocjowanej wówczas kwoty. Jak podawał dyrektor, szpital jest zadłużony na 14 mln zł, a spełnienie żądań związkowców kosztowałoby placówkę 8 mln zł tylko w tym roku.

Szpital ma 1070 łóżek, zatrudnia ponad 770 pracowników. Porozumienia z dyrekcją zawarły związki zawodowe lekarzy, psychologów oraz pracowników ochrony zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum