Rybnik: monitorują tzw. trudnych pacjentów

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2010 12:30

Pacjentów IX oddziału sądowo-psychiatrycznego w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku pilnują kamery.

Monitoring za pomocą nowoczesnych 70 kamer zwiększył bezpieczeństwo personelu, którego powinno być dwa razy więcej. Przyjęto tu model stosowany w niemieckich placówkach, gdzie tacy pacjenci nadzorowani się przede wszystkim elektronicznie.

Na oddziale przebywa 47 pacjentów, natomiast personel liczy 40 osób. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na jednego pacjenta, powinno przypadać dwóch ludzi. Tych norm nie spełnia jednak żadna placówka w Polsce.

Na IX oddziale lokowani są gwałciciele, pedofile, mordercy. Czasem dochodzi do bójek, okaleczeń, a kiedyś niewiele brakowało, by doszło do wzniecenia buntu. Mając na uwadze niedostatek personelu, ordynator już od 2005 roku apelował o zwiększenie etatów i zamontowanie supernowoczesnego monitoringu. Dotację na zainstalowanie systemu kamer, monitorów, komputerów i odpowiedniego oprogramowania udało się zdobyć po czterech latach.

Teraz obraz z kamer śledzi bardzo dokładnie niemal wszystkie miejsca na oddziale. Rejestrowany jest także obraz z pokoju odwiedzin. Wcześniej takich możliwości nie było, więc niektórzy goście przekazywali pacjentom narkotyki i alkohol. Dochodziło do różnych incydentów. Obraz rejestrowany przez system jest archiwizowany, a nagrania na płytach CD mogą służyć jako dowód. W każdej chwili można, w trudnych sytuacjach, wezwać pomoc.

Więcej na: www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum