Rybnik: likwidują oddział neurologii, ale...

Autor: JJ, nowiny.pl/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2011 13:58

Plany likwidacji oddziału neurologicznego w SPZOZ Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku wywołują duże emocje. Niedawno interweniował w tej sprawie u marszałka województwa prezydent miasta Adam Fudali. Skierował też stosowne pisma do dyrektora Śląskiego OW NFZ oraz parlamentarzystów z regionu.

Fudali poinformował w piśmie marszałka Adama Matusiewicza, że w Rybniku działają tylko dwa tego typu oddziały: w SP ZOZ Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 3 liczący 30 łóżek oraz likwidowany oddział w rybnickim szpitalu psychiatrycznym, liczący 38 łóżek.

"Likwidacja jednego oddziału pociągnie za sobą drastyczne zmniejszenie liczby łóżek neurologicznych nie tylko w skali miasta, ale i jego okolic, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi" - czytmy w oświadczeniu rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Rybniku Lucyny Tyl, cytowanym przez nowiny.pl.

Zupełnie inaczej sprawę likwidacji oddziału neurologicznego w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku widzi Andrzej Krawczyk, dyrektor lecznicy.

- Sprawa jest prosta: kończy się nam trzyletni kontrakt z Funduszem, a startowanie do nowego konkursu mijałoby się z celem. Nie mamy tomografu komputerowego, co oznacza, że nie mamy także szans na wygranie rywalizacji o kontrakt. W miejsce likwidowanych u nas łóżek, w WSS nr 3, nowoczesnym szpitalu z oddziałem neurologicznym, zostanie poszerzona baza łóżkowa. Zyskają na tym pacjenci. W szpitalu specjalistycznym będą mieli lepszą opiekę, lepsze warunki oraz większe możliwości diagnostyczne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Krawczyk.

Andrzej Krawczyk podkreśla, że likwidacja oddziału neurologicznego nie przysporzy też problemów kadrowych. Lekarze pracujący dotychczas na neurologii w szpitalu psychiatrycznym znajdą zatrudnienie na powiększonym oddziale w WSS nr 3, podobnie jak część personelu średniego, co gwarantuje dyrekcja wspomnianej placówki. Pozostali zostaną zatrudnieni na innych oddziałach w szpitalu psychiatrycznym (w miejsce neurologii powstanie inny oddział).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum