Rybnik. Szpital zamyka kolejne oddziały. Lekarze odmawiają przyjęcia nowych warunków pracy

Autor: oprac. KG • Źródło: Rynek Zdrowia, Rybnik.com.pl02 lipca 2021 10:34

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku zostały zawieszone aż cztery szpitalne oddziały, w tym chorób wewnętrznych i pediatrii.

Rybnik. Szpital zamyka kolejne oddziały. Lekarze odmawiają przyjęcia nowych warunków pracy
Część pacjentów rybnickiego szpitala musiała zostać przetransportowana do szpitala w Żorach. Fot. Shutterstock
  • W rybnickim szpitalu zawieszona została praca czterech oddziałów: pediatrii, otolaryngologii dziecięcej, laryngologii dorosłych oraz oddziału wewnętrznego 
  • Część pacjentów oddziału wewnętrznego została przewieziona do szpitalach w Żorach, część wypisana do domu i skierowana do leczenia ambulatoryjnego
  • Powodem zawieszenia pracy szpitalnych oddziałów jest odmowa przyjęcia nowych warunków pracy przez lekarzy specjalistów i rezydentów

W wyniku braku porozumienia między dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku w lecznicy od 1 lipca zostaną zawieszone 4 oddziały: pediatrii, otolaryngologii dziecięcej, laryngologii dorosłych oraz oddziału wewnętrznego, a dokładnie Oddziału Chorób Wewnętrznych I z Pododdziałem Nefrologii - podaje portal rybnik.com.pl.

Oddziały zawieszone nawet do 31 października

Dyrekcja szpitala wysłała do wojewody śląskiego kolejny wniosek o zgodę na zawieszenie pracy oddziału. Tym razem chodzi o oddział wewnętrzny i zawieszenie jego działalności do 30 września. Kilkunastu pacjentów rybnickiej interny zostało przewiezionych do szpitala w Żorach.

Wcześniej - jak informowała nas Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego - do wojewody z rybnickiego szpitala wpłynęły wnioski w sprawie zawieszenia dwóch oddziałów: otolaryngologii dziecięcej od 1 lipca do 31 października oraz pediatrii od 1 lipca do 31 sierpnia. Potem wpłynął jeszcze wniosek o zawieszenie pracy oddziału laryngologii dorosłych - od 1 lipa do 31 października.

Większość lekarzy nie przyjęła nowych warunków pracy

Maciej Kołodziejczyk, rzecznik rybnickiego szpitala podsumowuje, że spośród 79 lekarzy specjalistów, którzy otrzymali wypowiedzenia pracy i płacy, nowych warunków zatrudnienia nie przyjęło 16 lekarzy. Z kolei z grona 64 lekarzy rezydentów na zmianę warunków zatrudnienia nie zgodziło się 5 lekarzy.

Jak przypomina portal, w marcu na jaw wyszła informacja, że dyrekcja szpitala wypowiedziała warunki pracy i płacy kilkudziesięciu lekarzom specjalistom. Dyrektor rybnickiego szpitala Ewa Fica tłumaczyła, że jest to spowodowane dramatyczną sytuacją finansową szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum