×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ruszyła druga edycja certyfikacji bezpieczeństwa i jakości szpitali

Autor: oprac. KM • Źródło: Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych16 lutego 2023 08:00

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali ogłosiła drugą w Polsce certyfikację bezpieczeństwa i jakości szpitali. O certyfikat mogą ubiegać się placówki, które podpisały deklarację "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent": powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Koalicji do 31 marca 2023 roku.

Ruszyła druga edycja certyfikacji bezpieczeństwa i jakości szpitali
Certyfikat poświadcza najwyższe europejskie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości. Fot. Shutterstock
  • Ruszyła druga w Polsce certyfikacja bezpieczeństwa i jakości szpitali
  • Placówka medyczna spełniająca wymogi otrzyma certyfikat poświadczający najwyższe europejskie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości
  • Certyfikat zostanie wydany na 2 lata z możliwością recertyfikacji po podanym terminie
  • Regulamin całego procesu dostępny jest na stronie internetowej

Certyfikacja bezpieczeństwa i jakości szpitali

W nowym komunikacie Koalicji  na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali poinformowano o drugiej edycji certyfikacji bezpieczeństwa i jakości szpitali. Jeżeli placówka medyczna spełni zadane wymogi, otrzyma certyfikat poświadczający najwyższe europejskie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości.

Rada Ekspertów Programu - zespół praktyków, naukowców i przedstawicieli towarzystw medycznych - decyduje o przyznaniu certyfikatu. Jurorzy sprawdzają określone warunki formalne i kompletność formularza przesłanego przez uczestnika zgłoszenia. O otrzymaniu certyfikatu placówki mają zostać poinformowane telefonicznie oraz mailowo do października 2023 roku. Certyfikat będzie ważny przez 2 lata, ale po tym terminie istnieje możliwość recertyfikacji.

Redukcja liczby incydentów powinna być priorytetem

- Zredukowanie liczby incydentów związanych z narażeniem na m.in.: kontakt z toksycznymi substancjami zwartymi np. w lekach onkologicznych lub materiałem zakaźnym, powinno stać się priorytetem dla pracowników i pracodawców służby zdrowia - podkreślono.

Jak zaznaczyli autorzy komunikatu, "przyczyn niepożądanych zdarzeń można upatrywać w deficycie bezpiecznego sprzętu medycznego w szpitalach". Personel medyczny, z uwagi na specyfikę pracy, jest narażony na kontakt m.in. z materiałem biologicznym. Tymczasem zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia wśród zakażeń u kadry medycznej dominuje WZW typu C (39 proc.) oraz WZW typu B (37 proc.), a 4,4 proc. stanowią zakażenia HIV.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze