Rusza rządowy program ratowania szpitali

Autor: kprm.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2009 14:31

27 kwietnia Rada Ministrów przyjęła ostateczną wersję programu

Od 27 kwietnia 2009 roku samorządy, które chcą skorzystać z rządowej pomocy, mogą zgłaszać wnioski do wojewodów. Program ma obowiązywać w latach 2009-2011.

– Chcemy uratować polskie szpitale przed agresywnym postępowaniem komorników, postępującym zadłużeniem, niekończącymi się protestami oraz przed brakiem satysfakcji osób pracujących w tych szpitalach – powiedział premier Donald Tusk.

Program ma zachęcać samorządy do powołania spółek kapitałowych, w miejsce dotychczasowych SP ZOZ-ów. Rezygnacja z dotychczasowej formy prawnej pozwoli samorządom na lepsze zarządzanie szpitalami oraz poprawi ich organizację i finansowanie.

Pomoc otrzymają samorządy, które przygotują i przyjmą plan restrukturyzacji, powołają spółkę kapitałową, przedstawią biznesplan oraz propozycję spłaty zobowiązań.

Samorządy muszą także uzyskać pozytywne oceny NFZ i BGK oraz akceptację wojewody. Przekazanie pieniędzy na restrukturyzację odbywać się będzie na podstawie umów zawartych między rządem a samorządem terytorialnym.

Ostateczna wersja programu „Ratujemy polskie szpitale“ uwzględnia zmiany zaproponowane podczas konsultacji społecznych. Zaakceptowany został m.in. postulat, aby programem objąć także te samorządy, które dokonały już przekształceń SP ZOZ-ów i utworzyły spółki kapitałowe. Samorządy te otrzymają pomoc w wysokości przejętych zobowiązań publicznoprawnych. W ramach programu każdy samorząd otrzyma również dotację budżetową na pokrycie podatku VAT, zapłaconego od wniesionego aportem majątku do spółki kapitałowej.

Od ogłoszenia programu, udział w nim wstępnie zadeklarowały 83 szpitale. Każda placówka, która chce skorzystać z rządowej pomocy musi przygotować program naprawczy. Minister zdrowia podkreśla jednak, że jeżeli do programu przyłączy się większa liczba samorządów, rząd jest gotów przeznaczyć na program więcej pieniędzy. Jak przypomina Ewa Kopacz, w ustawie wprowadzającej reformę służby zdrowia, która nie weszła w życie z powodu weta prezydenta, na pomoc dla przekształcanych szpitali zarezerwowano 2,7 mld zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum