Rusza Monitor Finansowania Ochrony Zdrowia. W systemie zabraknie 41,4 mld złotych

Autor: oprac. KM • Źródło: Federacja Przedsiębiorców Polskich, Rynek Zdrowia10 lutego 2022 13:40

Jeśli chodzi o poziom wydatków na ochronę zdrowia Polska wciąż wypada źle na tle pozostałych państw Unii Europejskiej. Tymczasem, jak podkreślają specjaliści z Federacji Przedsiębiorców Polskich, istnieje "istotny deficyt wiedzy, jeśli chodzi o monitorowanie postępu finansowania" sektora zdrowotnego. Z tego powodu powstał Monitor Finansowania Ochrony Zdrowia, którego zadaniem jest nagłośnienie potrzeby zwiększenia przejrzystości danych na temat finansowania sektora zdrowotnego w Polsce.

Rusza Monitor Finansowania Ochrony Zdrowia. W systemie zabraknie 41,4 mld złotych
Rusza Monitor Finansowania Ochrony Zdrowia. To odpowiedź na powszechny deficyt wiedzy w tym zakresie Fot. Shutterstock
  • W czwartek 10 lutego miała miejsce inauguracja projektu Federacji Przedsiębiorców Polskich "Monitor Finansowania Ochrony Zdrowia"
  • Projekt ma służyć nagłaśnianiu potrzeby zwiększania przejrzystości danych o finansowaniu systemu ochrony zdrowia w Polsce
  • W tym celu FPP będzie w ramach projektu prezentować aktualne dane i analizy

Skromne wydatki na ochronę zdrowia - nawet nie połowa tego, co w UE

Jak podkreśla Federacja Przedsiębiorców Polskich, wydatki ponoszone przez Polskę na ochronę zdrowia w odniesieniu do PKB wciąż pozostają jednymi z najniższych w Europie. Organizacja wskazuje, że tylko w 2019 roku w przeliczeniu na mieszkańca w skali Europy była to średnia kwota 2450 euro, z kolei w Polsce mowa była zaledwie o 1174 euro. W związku z tym siłą rzeczy poziom wydatków na ochronę zdrowia musiał zostać zwiększony.

Tak też się stało na mocy ustawy z października ubiegłego roku, która zakłada zwiększanie środków na ochronę zdrowia do poziomu 7 proc. PKB w 2027 roku. Jednak jak sprawić, by ten wzrost faktycznie nastąpił?

Zdaniem specjalistów FPP konieczne jest w tym celu zwiększenie wydatków na zdrowie o 88,8 mld zł w ciągu kolejnych pięciu lat, podczas gdy na ten moment ustawa gwarantuje dojście do kwoty niewiele przekraczającej połowę najbardziej korzystnego scenariusza: 47,4 mld złotych.

Na co jest, zgodnie z ustawą, wydatkowany budżet państwa w obrębie ochrony zdrowia? Podczas konferencji 10 lutego Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP podkreślił istotny problem:

- W ramach pierwotnej ustawy przyjęto cztery kategorie wydatków, które były traktowane jako wydatki publiczne na zdrowie i tę wartość tych wydatków odnoszono do wartości PKB, by zweryfikować, czy ten cel jest realizowany czy też nie. W miarę upływu czasu i kolejnych nowelizacji tej ustawy obszerność katalogu tych wydatków puchła: z pierwotnych czterech tak naprawdę mamy teraz osiem kategorii wydatków, które traktowane są jako wydatki na zdrowie w rozumieniu artykułu 131c mówiącego o konieczności podnoszenia poziomu finansowania ochrony zdrowia - wskazał Kozłowski.

Co z pozostałymi funduszami? "Trzeba wrócić do debaty"

Jak wskazał Łukasz Kozłowski, "utrzymując obecny stan prawny pojawiają się znaczące braki w finansowaniu".

Arkadiusz Pączka, wiceprezes FPP twierdzi, że niezbędny jest "powrót do debaty" o dodatkowych źródłach finansowania, z których uzbierałoby się to brakujące 41,4 mld złotych. To, na co zostałyby przeznaczone dodatkowe środki, miałoby być przedmiotem tej debaty: czy byłyby to świadczenia, a może wynagrodzenia.

- Musimy znaleźć te środki albo poprzez zmiany w składce zdrowotnej, czyli albo podnoszenie tej składki zdrowotnej - albo obejmowanie jeszcze większego grona pracujących czy osiągających dochody z różnych źródeł tą składką, albo też musimy więcej dotować ochronę zdrowia z budżetu państwa - wskazał Łukasz Kozłowski podczas konferencji.

Ponadto, w ocenie Łukasza Kozłowskiego konsekwentne zwiększanie poziomu finansowania powinno być powiązane z wprowadzaniem i monitorowaniem kryteriów jakości i dostępności świadczeń. Specjalista wskazuje też, że budżet na zdrowie powinien być transparentny, a dostęp do danych na temat wydatków z budżetu państwa na ochronę zdrowia i planów finansowych - powszechny. Tylko wtedy, jak twierdzi Kozłowski, możliwa będzie ocena i poprawa skuteczności danych rozwiązań.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze