Ruda Śląska: zatrudnia niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2010 09:30

Blisko stu niepełnosprawnych osób znalazło już zatrudnienie w działających w Rudzie Śląskiej dwóch Zakładach Aktywności Zawodowej.

Fundusz wspiera takie inicjatywy...

Samorząd do ich prowadzenia wykorzystuje m.in. środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Od 2004 r. na terenie Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej działa zakład, zajmujący się praniem pościeli i ubrań dla szpitali i domów pomocy społecznej. Teraz otwarto tam drugi taki zakład, świadczący usługi szwalnicze na rzecz nie tylko placówek medycznych.

Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska poinformował, że w nowej szwalni pracuje 27 niepełnosprawnych na dwie zmiany. Wszystkie stanowiska pracy są dostosowane do rodzaju i stopnia ich niepełnosprawności.

O utworzeniu zakładu szwalniczego rudzcy radni zdecydowali we wrześniu 2009 r. Miasto dostało na ten cel blisko 2 mln zł dofinansowania z PFRON-u, samo dołożyło 970 tys. zł. Jeszcze w ub. roku rozpoczęto procedurę zakupu dla zakładu autobusu i samochodu dostawczego.

Zatrudniająca obecnie 59 niepełnosprawnych osób pralnia ma 54 kontrahentów, również spoza Rudy Śląskiej, m.in. zakłady gastronomii i przemysłu spożywczego. Przyjmuje dwa razy więcej zleceń, niż pierwotnie planowano. Aby zwiększyć szanse na pozyskanie równie dużej liczby klientów przez nową szwalnię, wyposażono ją m.in. w sterowaną komputerowo hafciarkę.

Rudzcy samorządowcy przekonują, że mimo obostrzeń w przepisach osoby niepełnosprawne warto zatrudniać. Wskazują m.in., że choć w powszechnej świadomości wiążę się to np. z wypełnianiem obszernej dokumentacji, od ub. roku uproszczono przepisy i ograniczono sprawozdawczość. Ewentualne niedogodności dla pracodawców, związane np. z prawem do nieco krótszego czasu pracy i dodatkowego urlopu niepełnosprawnych, może kompensować wsparcie finansowe z PFRON na przygotowanie stanowiska pracy i wypłacane pensje. Z doświadczenia rudzkich samorządowców wynika też, że pracownicy ci są niezwykle lojalni i zaangażowani.

Ruda Śląska od kilku lat podejmuje działania aktywizujące zawodowo niepełnosprawnych. W samym rudzkim magistracie zatrudnionych jest ponad 40 osób niepełnosprawnych. W regionalnym etapie konkursu Lodołamacze 2009, propagującego zatrudnianie osób niepełnosprawnych, urząd tego miasta został laureatem I miejsca w kategorii pracodawca nieprzedsiębiorca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum