Ruda Śląska: pracownicy przeciwni likwidacji oddziału

Autor: ZR NSZZ/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2010 12:23

Pracownicy Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej sprzeciwiają się planom likwidacji oddziału gruźlicy i chorób płuc.

Zdaniem Stefana Gawła, ordynatora oddziału, większość leczących się w szpitalu pacjentów z chorobami płuc, to górnicy i hutnicy. Gruźlica w Rudzie Śląskiej staje się coraz większym problemem. W 2003 roku na oddziale leczono 46 pacjentów z gruźlicą, w zeszłym roku już 105. 

Plan likwidacji oddziału zakłada przekazanie kontraktu do innych ośrodków. Pozostałe łóżka z oddziału chorób płuc miałyby zostać przeniesione na oddziały wewnętrzne szpitala miejskiego. Zdaniem pracowników, to oznacza całkowitą likwidacją pulmonologii w Rudzie Śląskiej i odejście specjalistów do innych szpitali.

Chorzy na gruźlicę stanowią ok. 40 procent pacjentów oddziału. Pozostali jego pacjenci to chorzy cierpiący na inne choroby płuc, w dużej części nowotwory.

Zdaniem pracowników likwidacja oddziału związana jest z procesem przekształcania rudzkiego szpitala w spółkę prawa handlowego. Proces likwidacji i przekształcenia szpitala ruszył 2 stycznia, od kwietnia szpital ma już funkcjonować w formie spółki. Zdaniem rudzkiego samorządu, oddział oddziału gruźlicy i chorób płuc jest deficytowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum