Ruda Śląska: oddział neurologiczny szpitala miejskiego wznawia działalność

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2019 15:45

Po trwającej trzy miesiące przerwie 1 grudnia wznowi działalność oddział neurologiczny wraz z oddziałem udarowym Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Przerwę w pracy oddziału spowodował brak lekarzy. Teraz szpital pozyskał nowych specjalistów.

Tymczasowe zamknięcie rudzkiej neurologii trwało od 1 września tego roku. Fot. Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej

W nowym zespole znajdzie się siedmioro specjalistów, wśród nich lekarze z długoletnim stażem, którzy dotychczas pracowali na Oddziałach Neurologii i Udarowym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej - poinformował w środę Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej.

Tymczasowe zamknięcie rudzkiej neurologii trwało od 1 września tego roku. W tym czasie bez zmian działała przyszpitalna poradnia neurologiczna i poradnia leczenia stwardnienia rozsianego.

Działalność oddziału neurologicznego wraz z oddziałem udarowym rudzkiego szpitala zawieszono w związku z problemami kadrowymi, z którymi borykają się także inne szpitale w regionie. Od czerwca do sierpnia br. w woj. śląskim zawieszono działalność 15 oddziałów szpitalnych, z czego osiem właśnie z powodu braku personelu.

- Na szczęście w miarę szybko udało nam się rozpocząć rozmowy z doświadczonymi neurologami, którzy doskonale znają realia pracy na oddziale i którzy zdecydowali się na stałe związać zawodowo z rudzkim szpitalem - poinformowała w środę (27 listopada) prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej dr Katarzyna Adamek.

W ubiegłym roku oddział neurologiczny został przeniesiony do nowej lokalizacji i wyremontowany. Na jego potrzeby zaadaptowano pierwsze piętro budynku administracji, które od kilku lat było niezagospodarowane. Oddział dysponuje 29 łóżkami i stanowiskami intensywnego nadzoru udaru, a także OIOM-em neurologicznym. Prace remontowe trwały cztery miesiące. Inwestycja została zrealizowana m.in. dzięki dofinansowaniu ze strony miasta.

Rocznie na rudzkim oddziale neurologicznym wraz z oddziałem udarowym hospitalizowanych jest ok. 900 chorych, którzy diagnozowani są m.in. pod kątem bólów głowy i kręgosłupa, padaczki, chorób neurozwyrodnieniowych (m.in. Alzheimera i Parkinsona), chorób nowotworowych dotyczących układu nerwowego czy neuroinfekcji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum