Ruda Śląska: miasto przekazało szpitalnej spółce budynki i grunty

Autor: DMX/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2011 16:01

Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic przekazała spółce Szpital Miejski (sp. z o.o.) budynki szpitalne i grunty, o łącznej wartości ponad 21,3 mln zł - informuje Urząd Miasta Ruda Śląska.

Ruda Śląska: miasto przekazało szpitalnej spółce budynki i grunty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Ta decyzja daje nam nie tylko możliwość dalszego działania, ale również podnosi wiarygodność spółki wobec podmiotów zewnętrznych i umożliwia zakup niezbędnego sprzętu - podkreśla prezes szpitala Sławomir Święchowicz.

Od kiedy szpital został przekształcony w spółkę (kwiecień 2010 r.) Szpitalowi w Rudzie Śląskiej groziło zamknięcie. Decyzja o dokapitalizowaniu spółki Szpital Miejski uratowała ją przed ogłoszeniem upadłości.

Na koniec niemal każdego kwartału, strata spółki przekraczała sumę kapitałów rezerwowych i połowę kapitału zakładowego. Było to spowodowane niskim kapitałem zakładowym spółki i rosnącymi lawinowo zobowiązaniami. Pomimo wstępnych deklaracji, nowopowstała w 2010 r. spółka, nie została właścicielem nie tylko budynków i gruntów szpitalnych ale nawet sprzętu i wyposażenia szpitalnego, co miało wpływ na wysokość kapitału założycielskiego.

Pod koniec ubiegłego roku strata szpitala urosła do ponad 4,6 mln zł, tymczasem jego kapitał zakładowy wynosił nieco ponad 2,8 mln zł. Taki wynik, to efekt błędów popełnionych podczas przekształcania szpitala w spółkę prawa handlowego.

NZOZ Szpital w Rudzie Śląskiej zaczynał 2011 r. ze stratą wynoszącą blisko 4,7 mln zł, problemami organizacyjnymi, a także z nowym zarządem, który od razu był zmuszony wystąpić do ZUS-u z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek o 6 miesięcy.

- Poważne problemy, z jakimi borykał się szpital w tym okresie udało się pokonać, głównie dzięki ogromnemu zaangażowaniu prezydent Grażyny Dziedzic - podkreśla Sławomir Święchowicz. Jak zapewnia strata za pierwsze półrocze, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, jest zdecydowanie niższa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum