Ruda Śląska: jest kontrakt na OIOM
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej otrzymał kontrakt na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii - donosi Radio Katowice.

To pierwszy OIOM w mieście. Pierwsi pacjenci będą mogli być przyjęci jeszcze w tym tygodniu.
Oddział jest w pełni wyposażony i posiada wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt, w tym nowoczesne łóżka do intensywnej terapii, dostosowane do pacjentów o bardzo dużej masie ciała, wysokiej klasy materace przeciwodleżynowe, respiratory do prowadzenia sztucznej wentylacji płuc czy pompy infuzyjne.
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o utworzył w pełni wyposażony 8-stanowiskowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii już wiele miesięcy temu i z nadzieją oczekiwał, że kontrakt zostanie przyznany. Koszt poniesiony przez miasto, które jest jedynym udziałowcem szpitala, wyniósł 4 miliony złotych.
- Oczywiste, że tworząc oddział kierowaliśmy się potrzebami zdrowotnymi, potwierdzanymi kolejnymi opiniami wydanymi przez konsultantów wojewódzkich w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii - mówił nam w marcu 2016 r. dr Sławomir Święchowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.
Jak tłumaczy, w oddziałach zabiegowych szpitala rocznie wykonuje się ok. 4 100 operacji, w tym: endoprotezoplastyki pierwotne i rewizyjne biodra, operacje nowotworów jamy brzusznej i naczyniowe, nowotwory krtani, operacje zaćmy u pacjentów starszych w większości obciążonych kardiologicznie, neurologicznie i internistycznie, operacje z zakresu ginekologii onkologicznej.
Liczba stanowisk intensywnej terapii odpowiadająca 2 proc. liczby łóżek szpitalnych powinna być zakontraktowana z chwilą potwierdzenia ich gotowości do przyjmowania chorych - mówił nam dr Jacek Karpe, konsultant wojewódzki w dz. anestezjologii i intensywnej terapii na Śląsku.
Niektóre szpitale na Śląsku tworzyły nowe oddziały AiIT, licząc na uzyskanie kontraktów, ale „zamrażają” przy tym miliony złotych. Takie inwestowanie i wydatki w ciemno, to konieczność, gdyż NFZ nie może wydawać potencjalnym inwestorom promes, które zagwarantowałyby, że publiczny płatnik zapewni finansowanie świadczeń w zakresie AiIT w kolejnych szpitalach.
Z danych dr Jacka Karpe, konsultanta wojewódzkiego w dz. anestezjologii i intensywnej terapii wynika, że począwszy od 2013 r. region śląski mieści się w średniej ogólnopolskiej - na każde 10 tys. mieszkańców przypada 0,9 łóżka.
Ta ilość nie spełnia jednak wymagań określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem, liczba łóżek na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii powinna stanowić co najmniej 2 proc. ogólnej liczby łóżek w szpitalach.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)