Rozporządzenie MZ: podmioty lecznicze otrzymają zaliczkę za ograniczenie udzielania świadczeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2020 11:55

Podmioty lecznicze otrzymają wynagrodzenia w formie zaliczek, gdy odgórną decyzją zdecydowano o zaprzestaniu lub ograniczeniu udzielania przez nie świadczeń ze względu na sytuację epidemiczną - wynika z nowelizacji rozporządzenia MZ w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Rozporządzenie MZ: podmioty lecznicze otrzymają zaliczkę za ograniczenie udzielania świadczeń
Fot. Shutterstock

W nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej opublikowanej w poniedziałek (19 października) umożliwiono podmiotom, które z powodu sytuacji epidemicznej ograniczają działalność leczniczą, a realizują umowy dotyczące ich udzielania przekazywanie im wynagrodzeń w formie zaliczkowej.

Zaliczka taka przysługuje świadczeniodawcom w przypadku ograniczenia albo zaprzestania udzielania świadczeń spowodowanych wydaniem decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub polecenia wydanego przez właściwy organ albo w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego albo stanem epidemii.

"O wypłatę będą mogli się ubiegać świadczeniodawcy za okresy sprawozdawcze w okresie od dnia 1 października do dnia 31 grudnia 2020 r." - napisano w ocenie skutków regulacji.

Przepisy weszły w życie 18 października z mocą od 1 października 2020 r.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum