Rosnące koszty energii. Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w szpitalu?

Autor: oprac. PG • Źródło: Rynek Zdrowia25 listopada 2022 10:10

To trudna jesień dla zarządzających placówkami medycznymi. Jednym z istotnych wyzwań, które stoją przed dyrektorami placówek, jest poradzenie sobie ze skutkami szalejącej inflacji i wzrostem kosztów stałych, m.in. ogrzewania i energii elektrycznej.

Rosnące koszty energii. Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w szpitalu?
Sam proces zarządzania energią można outsourcować. Fot. Shutterstock
  • Niezależnie od wprowadzonych przez rząd rozwiązań pomocowych w obszarze rosnących kosztów stałych, zarządzający placówkami ochrony zdrowia dostrzegają problem i starają się mu zaradzić.
  • Zdefiniowanie maksymalnej stawki za jednostkę energii elektrycznej nie dla wszystkich placówek oznacza obniżenie cen. Jeśli bowiem placówka aktualnie działała na niższych stawkach, to w niedalekiej przyszłości może spodziewać się wzrostu wydatków ponoszonych na energię elektryczną.
  • Tym bardziej zrozumiałe jest zainteresowanie rozwiązaniami, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej.
  • Na początek warto wnikliwie analizować składowe faktury za energię elektryczną i przyjrzeć się zamówionym parametrom.
  • Sam proces zarządzania energią można outsourcować, co ważne jest, gdy w placówce brakuje osób z kompetencjami w zakresie energetyki.

Zużycie energii elektrycznej pod kontrolą

Przykładem rozwiązania, które może być pomocne, jest System Prognosis — stworzony do monitorowania i prognozowania zużycia energii elektrycznej. Wystarczy zamontować urządzenie Prognosis-Box w każdym punkcie poboru energii elektrycznej w obiekcie. Urządzenie zbiera dane z liczników i przekazuje je do systemu, a ten przeprowadza dokładne analizy.

Jak podkreśla Joanna Konopko, wiceprezes zarządu spółki Prognosis, działającej w ramach Grupy Impel, która dostarcza to rozwiązanie — System Prognosis pozwala np. sprawdzić, czy zamówione parametry zgadzają się z konfiguracją licznika. — Dzięki urządzeniu możemy dotrzeć do wszystkich danych zapisanych w liczniku energii elektrycznej, również do danych historycznych. W przypadku, jeśli konfiguracja licznika nie jest zgodna z opłacaną taryfą, można ubiegać się o korektę i zwrot poniesionych opłat. Prognosis to rozwiązanie opracowane z myślą o tych instytucjach i firmach, które nie zatrudniają dedykowanych pracowników do zarządzania energią w obiekcie – dodaje Joanna Konopko.

Analiza danych pomaga jednak nie tylko w ustaleniu wcześniejszych nieprawidłowości. Pozwala też na wypracowywanie rekomendacji działań, które mogą przyczynić się do obniżenia rachunków za energię na przyszłość.

– System Prognosis dzięki zaimplementowanym algorytmom na bieżąco analizuje dane w czasie rzeczywistym. Potrafi też dobrać zestaw najbardziej optymalnych parametrów dystrybucyjnych i od razu wyliczyć oszczędzaną kwotę co do złotówki. Dane zebrane przez system są podstawą do szczegółowych analiz dla naszych ekspertów. Na ich bazie wypracowujemy dla każdego klienta zestaw rekomendacji, których wdrożenie może przyczynić się do nawet 20 proc. oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. System pozwala także na stałą kontrolę zarządzania energią elektryczną placówki. Wyposażony jest w funkcję strażnika mocy, dzięki której wszelkie powiadomienia o przekroczeniach stanów alarmowych są wysyłane automatycznie, co pozwala zapobiegać przekroczeniom mocy czynnej pobranej. Dzięki temu zarządca obiektu unika kar, jakie wynikają z przekroczenia mocy zamówionej, określonej w umowie z dystrybutorem energii elektrycznej – mówi Joanna Konopko.

Audyty energetyczne i planowanie inwestycji

Grupa Impel w ramach swoich działań przeprowadza nie tylko analizy danych z zainstalowanych systemów pomiaru zużycia, realizowane w ramach systemu Prognosis. Realizuje również audyty energetyczne, których celem jest wskazanie potencjału oszczędności oraz opracowanie projektu techniczno-ekonomicznego inicjatyw służących optymalizacji.

- Audyty energetyczne pozwalają ustalić źródła strat ciepła i energii oraz wskazują potencjalne miejsca i elementy które mogą polepszyć efektywność energetyczną. Przeprowadzenie na ich podstawie analiz pozwala oszacować termin zwrotu z każdej inwestycji, która ma poprawić efektywność w zakresie gospodarowania energią elektryczną czy ciepłem w danym obiekcie.  Takie informacje są kluczowe dla zarządzania kosztami zużycia energii — mówi Tobiasz Rok, wiceprezes zarządu spółki Infraconnect działającej w Grupie Impel. Ekspert dodaje, że zarządzający szpitalami mogą z jednej strony sięgać po działania niewymagające dużych nakładów inwestycyjnych, a z drugiej pozyskiwać dotacje finansowe na większe projekty. Jednocześnie przyznaje, że większe oszczędności wymagają większych nakładów finansowych i stają się opłacalne w perspektywie długofalowej. Co więcej wdrożenie inwestycji wskazanych w audycie energetycznym jest podstawą do uzyskania Białych Certyfikatów, które mogą być spieniężone. To dodatkowa korzyść poza oczywistą oszczędnością wynikającą z mniejszego zużycia energii – podkreśla Tobiasz Rok.  

Wśród działań, które  wymagają nakładów inwestycyjnych ekspert wymienia:

  • Termomodernizacje budynków
  • Wprowadzenie niezależnych źródeł ciepła czy zasilania energią, takich jak własne instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła
  • Kompleksowa wymiana źródeł światła na energooszczędne 
  • Wdrożenie systemów optymalizujących zużycie energii biernej, które poprawiają jakość pracy sieci elektroenergetycznej. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum