Rok 2009 ma być przełomowym dla śląskiej służby zdrowia

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2009 12:59

Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego, odpowiedzialny za ochronę zdrowia, przedstawił wczoraj (18 lutego) w sejmiku raport o sytuacji 56 placówek ochrony zdrowia, których właścicielem jest samorząd województwa.

Rok 2009 ma być przełomowym dla śląskiej służby zdrowia. Przyjęty we wtorek przez rząd tzw. plan B ma  umożliwić komercjalizację szpitali - przekształcenie ich w spółki prawa handlowego. To wymusi z kolei lepsze zarządzanie. By jednak szpitale weszły na drogę zmian, muszą się zrestrukturyzować i pozbyć długów.

– Jeśli chodzi o sytuację szpitali marszałkowskich, można mówić o pewnych pozytywach - po raz pierwszy w historii placówki odnotowały dodatni, półmilionowy wynik finansowy, ale wciąż problemem jest spłata zadłużenia – mówił Kleszczewski.

Obsługa zadłużenia w ciągu minionych czterech lat pochłonęła ponad 86 mln zł, które zostały „zjedzone” między innymi przez odsetki, koszty procesowe i egzekucyjne. Z danych przedstawionych przez Kleszczewskiego wynika, że płace w szpitalach pochłaniają średnio aż 72 proc. ich budżetów, zaś w ciągu roku wzrosły o ok. 23 proc. Niestety, wzrosły też o ok. 11 proc. koszty zużycia energii.

Władze województwa liczą, że rząd, by umożliwić chętnym szpitalom komercjalizację, uruchomi specjalny Fundusz Poręczeniowy.

– To pewne, że zaproponowane przez rząd 2,7 mld złotych nie wystarczy. Tylko w województwie śląskim przystosowanie szpitali do wymogów sanitarnych ma pochłonąć 1,5 mld zł, a to równowartość budowy pięciu szpitali – stwierdził Kleszczewski.

Na 2009 rok w budżecie województwa śląskiego zarezerwowano 128 mln zł na pomoc dla szpitali. Zostaną przekazane, o ile kryzys nie zmusi zarządu województwa do oszczędzania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum