Rodzice słono płacą za pobyt przy chorym dziecku, ale nie wszędzie

Autor: dzienniklodzki.pl/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2018 10:44

Rodzice nie muszą już płacić za nocowanie przy chorym dziecku w Pabianickim Centrum Medycznym. To decyzja władz miasta, które zdecydowały, że z opłat trzeba zrezygnować. W innych szpitalach opłaty wciąż obowiązują i nie są niskie.

Rodzice płacą za pobyt przy chorym dziecku, ale nie wszędzie. Fot. Archiwum

Przykłady podaje Dziennik Łódzki. W Ośrodku Pediatrycznym im. M. Konopnickiej w Łodzi rodzic za dobę przy chorym dziecku musi zapłacić 10 albo 15 zł, w zależności od warunków. Można też nocować w szpitalnym hotelu. Pierwsza doba kosztuje 25 zł, kolejna - 20 zł.

W Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi za dobę przy dziecku rodzic musi zapłacić 16 zł. Dostaje w tej cenie kozetkę i pościel. Szpital Matki Polki z kolei dementuje, jakoby pobierał od rodziców opłaty za udostępnianie leżanek, ale rodzice płacić muszą: „opłata jest wynikiem średniodobowego kosztu pobytu opiekuna hospitalizowanego dziecka jako rekompensaty za zużycie wody, energii elektrycznej, zmianę i pranie pościeli.”

W Łodzi opłat nie pobiera, jak zapewniał rzecznik szpitala, Ośrodek Pediatryczny im. Korczaka.

Dziennik Łódzki przypomina, że Rzecznik Praw Pacjenta apelował do ministra zdrowia o zniesienie opłat za nocleg rodzica przy łóżku chorego dziecka. Wiele szpitali wciąż opłaty pobiera. I nadal jest to zgodne z prawem.

Czytaj: www.dzienniklodzki.pl

Czytaj także: MZ zapowiada zmiany dot. opłat za pobyt rodziców przy dziecku w szpitalu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum