Rezygnacja Twardowskiego przyjęta, sprawa trafi do prokuratury

Autor: UMWL, MAK/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2013 19:43

Samorząd woj. lubuskiego przyjął w sobotę (24 sierpnia) złożoną dzień wcześniej rezygnację Marka Twardowskiego ze stanowiska dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. Zarząd województwa zawiadomi prokuraturę, gdyż - zdaniem włodarzy regionu - dyrektor utrudniał przekształcenie szpitala w spółkę i działał na szkodę lecznicy.

Rezygnacja Twardowskiego przyjęta, sprawa trafi do prokuratury
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z rezygnacją Marka Twardowskiego zarząd zebrał się w sobotę (24 sierpnia) na nadzwyczajnym posiedzeniu.

Przypomnijmy, że w piśmie do lubuskiej marszałek Elżbiety Polak, szef zadłużonej na ok. 270 mln zł lecznicy oświadczył, że rezygnuje z kierowania placówką, gdyż był zmuszany do poświadczenia nieprawdy, na co nie mógł się zgodzić. Pisał też o mobbingu i stalkingu ze strony urzędników urzędu marszałkowskiego.

Czyt. także: Marek Twardowski odchodzi ze szpitala

Urząd Marszałkowski poinformował, że na posiedzeniu 24 sierpnia br. zarząd województwa postanowił przyjąć rezygnację dyrektora Marka Twardowskiego i rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym.

„Zarządzający ponosi odpowiedzialność za wszelkie działania i zaniechania mające negatywny wpływ na działalność Zakładu i powodujące szkodę dla Zakładu. Na każde żądanie Zleceniodawcy i Rady Społecznej, Zarządzający jest zobowiązany składać jej sprawozdanie z wykonywanych czynności (ust. 5 Umowy). Dyrektora Twardowskiego zgodnie z przepisami i posiadanymi pełnomocnictwami zastępuje pierwszy zastępca Agnieszka Jamrowska” - czytamy na stronach Urzędu.

I dalej: "Dyrektor Marek Twardowski na posiedzeniu w dniu 19 sierpnia br. odmówił podpisania oświadczenia potwierdzającego, że dokumenty finansowe, na podstawie których sporządził wykaz zobowiązań na kwotę 120 mln zł, znajdują się w szpitalu. W ten sposób uniemożliwił Zarządowi podjęcie uchwały w sprawie przejęcia zobowiązań. Następnie celowo utrudniał przeprowadzenie procesu przekształcenia w spółkę".

Zarząd uznał, że dyrektor naraził samorządu województwa lubuskiego „na możliwość utraty dotacji z Ministerstwa Zdrowia. W związku z tym zarząd przygotowuje zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Dyrektora M. Twardowskiego" - czytamy w informacji zarządu, który także w sobotę wydał specjalne oświadczenie.

"Jako dyrektor szpitala zatrudniony przez Zarząd Województwa Lubuskiego (dyrektor Twardowski - red.) powinien realizować zadania wynikające z kontraktu i współpracować z Zarządem, a nie opozycją, która od początku była przeciwko przekształceniu" - piszą autorzy oświadczenia.

Marek Twardowski na piątkowej (23 sierpnia) konferencji prasowej skarżył się, że szefowa departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego podsuwała mu wadliwe dokumenty. - Gdybym je podpisał, poświadczyłbym nieprawdę. Chodzi o zobowiązania, które miałoby przejąć województwo. Marszałek pisze, że przejmuje 120 mln zł, a tak naprawdę powinna tam dopisać jeszcze 9 mln zł. Byłem zmuszany, by podpisywać jakieś kwity. Postawiłem się, nigdy nie podpiszę nieprawdy. To się im nie podobało - mówił.

Całe oświadczenie zarządu woj. lubuskiego: lubuskie.pl/news

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum