Rezydentka: odliczam czas do wyjazdu zagranicę, tam będę kontynuowała pracę lekarza

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 25 grudnia 2018 13:51

Anna Stępień od sześciu lat wykonuje zawód lekarza. Obecnie w jest w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej, pracuje w jednym ze szpitali powiatowych. W wywiadzie dla portalu gazeta.pl bez ogródek mówi o codziennej pracy lekarza rezydenta, w tym o trudnych relacjach z dyrekcją placówki i starszymi lekarzami.

Rezydentka: odliczam czas do wyjazdu zagranicę, tam będę kontynuowała pracę lekarza
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Dziennikarz zauważa, że „ciężko znaleźć lekarza rezydenta, który opowiedziałby o „kuchni” tej profesji. Rozmawiać chce wielu, ale pod nazwiskiem praktycznie nikt”.

- Zupełnie mnie to nie dziwi. U mnie też obawy są duże. Dotyczą przede wszystkim konsekwencji ze strony środowiska. To, co robią, zwłaszcza w ostatnim czasie, lekarze rezydenci godzi w interesy pewnych grup w naszej branży. Starsi koledzy "po fachu" czują się zagrożeni i wykorzystują swoją dominującą pozycję w branży, żeby z tym zagrożeniem, czyli z nami, walczyć - mówi lekarka.

Dodaje, że inne obawy dotyczą samego miejsca pracy: - Już w trakcie protestu lekarzy rezydentów dyrektorzy szpitali wyciągali wobec nas konsekwencje - stwierdza Anna Stępień.

O jakie konsekwencje chodzi? - Przeróżne. Od upomnień, poprzez kary pracownicze... Zabranie premii, brak zgody na wyjazdy na staże lub szkolenia. konsekwencje były, są i, ogólnie rzecz ujmując, lepiej nie wychylać głowy, bo może się zrobić nieciekawie.

- Widzę, że się nic nie zmienia i nawet szansy na zmianę specjalnie nie ma. Dano mi też jasno do zrozumienia, że nie mam szans na zatrudnienie w obecnym miejscu pracy. Dlatego nie czuję się do niego przywiązana. Moje plany nie są już związane z Polską. Odliczam czas do wyjazdu zagranicę, do Niemiec. Tam będę kontynuować pracę w zawodzie - przyznaje lekarka.

Cały wywiad: gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum