Rezydenci zdecydowani na protest głodowy

Autor: natemat.pl/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2017 19:31

Przygotowałem się do tego protestu, dużo czytałem na ten temat i na sobie sprawdziłem, jak człowiek funkcjonuje w trakcie głodówki. Wytrwałem 40 godzin, wiem, że dałbym radę dłużej - mówi portalowi natemat.pl Damian Patecki, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Rezydenci zdecydowani na protest głodowy
Fot. Shutterstock

Damian Patecki zapowiada w rozmowie z portalem natemat.pl, że młodym lekarzom z Porozumienia nie zabraknie determinacji. Potwierdza, że rezydenci przygotowują się do protestu głodowego, który ma rozpocząć się 2 października.

- Przygotowałem się do tego protestu, dużo czytałem na ten temat i na sobie sprawdziłem, jak człowiek funkcjonuje w trakcie głodówki. Wytrwałem 40 godzin, wiem, że dałbym radę dłużej, ale tu chodziło o samo sprawdzenie siebie i tyle wystarczyło. Na czas protestu zamierzamy wziąć wolne... - mówi wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Jak przypomina Damian Patecki w czasie rezydentury młody lekarz otrzymuje na rękę w ramach etatu 2100 zł w pierwszym roku, w następnych latach - 2400 zł. Według niego dyżury są "wynagradzane tak, że to się zupełnie nie opłaca". - Na przykład u mnie są 5-godzinne dyżury po południu i wieczorem, w czasie których wykonujemy wiele znieczuleń do różnych zabiegów i za które dostajemy trochę ponad 100 zł na rękę - tłumaczy.

Rezydenci wielokrotnie domagali się poprawy wynagrodzenia. Teraz chcą przekonać Ministerstwo Zdrowia do swoich argumentów decydując się na desperacki krok - protest głodowy.

Porozumienie Rezydentów OZZL informowało 14 sierpnia o zamiarze rozpoczęcia od 2 października br. protestu głodowego.

Rezydenci podali, że dotychczas nie doczekali się dialogu ani ze strony Ministerstwa Zdrowia, które "konsekwentnie ignorowało merytoryczne argumenty żądając ślepego przyjęcia swoich racji".

Rezydenci podkreślają, że do podjęcia rozmów są gotowi w każdej chwili. Przypominają, że 9 sierpnia br. zwrócili się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z prośbą o pilne spotkanie w związku z wejściem w życie ustawy z 8 czerwca br. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, a także w związku z oczekiwaną nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.

Więcej: natemat.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum