Rezydenci: tę wersję rozporządzenia ws. wynagrodzeń odrzucamy, ale jesteśmy otwarci na rozmowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 08:57

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotkał się w czwartek (28 września) z rezydentami, którym przedstawił projekt zmiany wynagrodzeń młodych lekarzy. Minister ocenił, że były to dobre, merytoryczne rozmowy. Jesteśmy otwarci na dalsze negocjacje - zapewnili rezydenci.

Rezydenci: tę wersję rozporządzenia ws. wynagrodzeń odrzucamy, ale jesteśmy otwarci na rozmowy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas spotkania minister Radziwiłł przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury. Rozmowy ministra z młodymi lekarzami trwały około sześciu godzin.

- To były dobre, merytoryczne rozmowy. Cieszę się, że doszło do tego spotkania, a jeszcze bardziej cieszy mnie jego przebieg - skomentował minister Radziwiłł.

- Na spotkaniu skupiliśmy się głównie na szkoleniu lekarzy, ich kształceniu, procesie specjalizacji. Udało nam się uzgodnić kilka kwestii w których jesteśmy zgodni - powiedziała rzeczniczka prasowa Porozumienia Rezydentów OZZL Joanna Matecka.

Zaznaczyła, że młodzi lekarze nie mieli jeszcze szansy na dokładne przeanalizowanie projektu w sprawie wynagrodzeń. - Przedstawioną wersję rozporządzenia odrzucamy, ale jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy, negocjacje - powiedziała.

Na 2 października lekarze rezydenci zapowiadają strajk głodowy w proteście przeciwko m.in. niedostatecznym nakładom na ochronę zdrowia i niskim pensjom wszystkich medyków. Chcą też zwrócić uwagę na problem niedoboru pracowników medycznych i ich przepracowanie. Częścią protestu ma być także akcja oddawania krwi planowana od 2 do 6 października - organizowana pod hasłem: "Niech poleje się krew".

Matecka powiedziała, że strajk nie jest odwołany i przypomniała, że poparcie tego protestu zadeklarowali przedstawiciele także innych zawodów medycznych. - Jesteśmy członkiem Porozumienia Zawodów Medycznych, które zrzesza też m.in. pielęgniarki i ratowników. Prosiliśmy ministra, by rozmawiał też z grupami innych zawodów medycznych, bo wszyscy jesteśmy poszkodowani przez niskie nakłady na ochronę zdrowia - powiedziała.

Projekt przygotowany przez ministerstwo przewiduje, że wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury będzie zależała od wybranej dziedziny medycyny oraz od okresu odbytej specjalizacji.

Do ustalenia wynagrodzeń zastosowane zostaną mnożniki, w efekcie których pensje lekarzy dodatkowo wzrosną po drugim roku specjalizacji, a najwięcej zarobią lekarze odbywający specjalizację z priorytetowych dziedzin medycyny.

Ponadto minister zdecydował, że wynagrodzenie zasadnicze w dziedzinach: chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, medycyna ratunkowa, pediatria i psychiatria będzie wyższe o dodatkowe o 1,2 tys. zł. Ma to zachęcić młodych lekarzy do wyboru właśnie tych specjalizacji.

Do rozporządzenia dołączono tabele, w których wskazano dokładne wysokości wynagrodzeń lekarzy rezydentów w latach 2017-2019.

Rezydenci, którzy zakwalifikowali się do szkolenia przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, w 2017 r. będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 3263 zł do 4013 zł. W kolejnych latach wynagrodzenia rosną; w 2019 r. ich wysokość będzie między 3562 zł a 4381 zł.

Lekarze którzy zakwalifikują się do szkolenia po dniu wejścia w życie rozporządzenia, w 2017 r. będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 3263 zł do 4920 zł. W 2019 r. wysokość ich wynagrodzeń określono na między 3562 zł a 5581 zł.

W rozporządzeniu ustalono nowe stawki wynagrodzeń rezydentów tylko na lata 2017-2019. Resort wskazuje, że "jedynie w tym horyzoncie czasowym znane są wszystkie parametry niezbędne do ich określenia".

Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od 1 lipca 2017 r.

Czytaj: Jest projekt dotyczący wynagrodzeń rezydentów, a głodówka tuż-tuż

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze