gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia | 19-10-2017 21:44

Rezydenci leczą większość Polaków

Rezydenci leczą większość Polaków, a traktuje się ich jak gówniarzerię - mówi w rozmowie z Gazetą Prawną pediatra, dr Alicja Sapała-Smoczyńska.

Rezydenci leczą większość Polaków. FOT. Fotolia

Rezydent odpowiada za swoje decyzje tak samo jak lekarz specjalista. I w końcu staje się tym specjalistą. - I ja się nim stałam. Problem w tym, że rezydenci wchodzą w źle działający system. Teraz się zebrali, bo zrozumieli, że to nie może dłużej trwać, że dzieje się to ze szkodą dla pacjentów i ze szkodą dla nich. Uważam, że nie mogą odpuścić - twierdzi Alicja Sapała-Smoczyńska.

Komentuje, że to, w jaki sposób zachowują się wobec rezydentów politycy, jest dla nich upokarzające. Jeśli w ramach protestu zrezygnują z pracy dodatkowej w przychodniach, to popołudniami trudno będzie się dostać do pediatrów czy internistów - ocenia.

Jej zdaniem w przychodniach publicznych i prywatnych pracują głownie rezydenci. - Na pewno w mojej dziedzinie, w pediatrii. Obłożenie jest ogromne i ciągle jest deficyt pediatrów. Jeśli pediatrzy zrezygnują z pracy w przychodniach, to naprawdę nie będzie miał kto pracować, nie będzie miał kto leczyć ludzi, to dotknie pacjentów.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl