Rewolucja w służbie zdrowia, pierwsze efekty nie od razu

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2016 11:05

Odejście od składki zdrowotnej, służba zdrowia bezpłatna dla wszystkich, likwidacja NFZ - to tylko niektóre propozycje Ministerstwa Zdrowia na najbliższe lata. Prawo i Sprawiedliwość poważnie bierze się za służbę zdrowia.

Fot. Shutterstock

Służba zdrowia to jeden z najbardziej newralgicznych tematów politycznych - zauważa Onet. Długie kolejki do lekarzy, niedofinansowane szpitale i zbyt drogie leki refundowane - to główne bolączki pacjentów.

Każda z ekip rządzących miała swój pomysł na naprawę sytuacji w opiece zdrowotnej. Teraz poznaliśmy plany Prawa i Sprawiedliwości.

Onet wymienia obszary, które objęte zostaną zmianami. Są to: reforma organizacyjna systemu ubezpieczenia zdrowotnego, polegająca na likwidacji NFZ i przygotowaniu nowych struktur niezbędnych do zapewnienia efektywnego finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, wprowadzenie bezpłatnej służby zdrowia dla wszystkich, bezpłatne leki dla seniorów i ograniczenie sprzedaży leków w sklepach, cyfryzacja służby zdrowia.

Prace już ruszyły, a pierwsze efekty dla pacjentów mogą być widoczne najwcześniej za dwa lata.
- Zakres planowanych zmian wymaga rozważnych decyzji, opartych na dogłębnych analizach. Stąd przewiduje się, że wdrożenie takiej reformy będzie możliwe dopiero w 2018 r. - wyjaśnia Milena Kruszewska, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj: www.biznes.onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum