Restrukturyzacja szpitala w Radomiu. Czy doprowadzi do likwidacji 250 łóżek?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2017 18:29

Posłowie PiS są zaniepokojeni planami restrukturyzacji Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, która miała się wiązać z likwidacją prawie jednej trzeciej łóżek. Radomski magistrat poinformował, że redukcja łóżek ma być jednak mniejsza niż planowano.

Restrukturyzacja szpitala w Radomiu. Czy doprowadzi do likwidacji 250 łóżek?
Zarząd planuje likwidację 250 łóżek i zwolnienie 80 osób z personelu medycznego. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Sytuacji Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego (MSS) w Radomiu, zwanego przez mieszkańców szpitalem na Józefowie, poświęcona była poniedziałkowa (3 kwietnia) konferencja prasowa posłów Prawa i Sprawiedliwości z regionu radomskiego.

Poseł Anna Kwiecień powiedziała, że parlamentarzyści przygotowują pismo do marszałka woj. mazowieckiego, w którym poproszą go o spotkanie. Chcą dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka MSS, który podlega zarządowi woj. mazowieckiego.

Poseł Wojciech Skurkiewicz zapowiedział z kolei, że parlamentarzyści zwrócą się też do Rady Miejskiej w Radomiu o zwołanie nadzwyczajnej sesji dot. sytuacji w szpitalu na Józefowie.

O planach restrukturyzacji w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym informował wcześniej media jego prezes Tomasz Skura. Zgodnie z wyliczeniami zarządu, restrukturyzacja ma przynieść w skali roku oszczędności rzędu ponad 5,2 mln zł.

Według Skury niezbędna jest racjonalizacja kosztów, dlatego - jak wyjaśniał - zarząd planuje likwidację 250 łóżek i zwolnienie 80 osób z personelu medycznego.

Zdaniem posłanki Kwiecień, takie cięcia doprowadzą jednak do ograniczenia dostępności pacjentów do świadczeń zdrowotnych.

Według niej likwidację 250 łóżek w MSS można porównać do zamknięcia średniej wielkości szpitala powiatowego.

- Zastanawiam się, czy w sytuacji, kiedy PiS zapowiada od października wejście reformy zdrowia, której celem jest zmniejszenie kolejek i ułatwienie dostępności do świadczeń zdrowotnych, czy tego typu działania nie mają torpedować tych pozytywnych zmian zapowiadanych w związku z reformą - stwierdziła posłanka.

Poseł Dariusz Bąk dodał, że wraz z likwidacją łóżek nastąpi redukcja etatów i odpływ doświadczonych lekarz do innych placówek medycznych.

Z kolei poseł Andrzej Kosztowniak przypomniał, że dwa radomskie szpitale specjalistyczne obsługują populację liczącą prawie pół miliona mieszkańców. Według niego nie ma uzasadnienia do likwidacji aż 250 łóżek w szpitalu na Józefowie.

- Odbieramy to jako element walki politycznej, która nie powinna mieć miejsca w odniesieniu do zdrowia i życia mieszkańców - stwierdził.

Parlamentarzyści podkreślali, że oczekują wyjaśnień zarówno od marszałka woj. mazowieckiego, jak i prezydenta Radomia, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Według posłów rządząca w sejmiku koalicja PO-PSL i wywodzący się z PO prezydent Radomia muszą zapobiec tak drastycznym redukcjom łóżek w radomskim szpitalu.

- To jest decyzja polityczna. Większość szpitali w Polsce nie jest placówkami dochodowymi, nie zarabiają na siebie jako spółki i dzisiaj zarząd woj. mazowieckiego oraz prezydent Radomia(…) muszą podjąć decyzję, co do wsparcia tego projektu - podkreślił Kosztowniak.

Jak poinformował radomski magistrat, prezydent Radosław Witkowski spotkał się w poniedziałek w Radomiu z przedstawicielami zarządu województwa mazowieckiego: z wicemarszałek odpowiedzialną za kwestie związane z ochroną zdrowia Elżbietą Lanc oraz członkiem zarządu Rafałem Rajkowskim.

- Prezydent uzyskał zapewnienie, że liczba łóżek, które zostaną zlikwidowane, będzie o kilkadziesiąt mniejsza, niż początkowo zapowiadano - stwierdził Janusz Kalinowski z kancelarii prezydenta Radomia.

Dodał, że podczas spotkania uzgodniono także, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni szefowie dwóch radomskich szpitali specjalistycznych przeanalizują możliwości zabezpieczenia pacjentom właściwej opieki medycznej.

Kalinowski zaznaczył, że prezydent Radomia został zaproszony na posiedzenie zarządu województwa mazowieckiego, na którym mają być omawiane zmiany planowane w MSS.

- Najważniejsze jest dobro pacjentów. Będę zabiegał, by zmiany w szpitalu nie wpłynęły negatywnie na poziom bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Radomia i regionu - stwierdził cytowany w komunikacie prasowym Witkowski. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum