Respiratory od handlarza bronią. Powstał raport NIK. Izba stwierdziła liczne nieprawidłowości

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza23 czerwca 2021 13:10

W sprawie zakupu respiratorów od handlarza bronią były nieprawidłowości - takie stwierdzenie ma się znajdować w raporcie przesłanym przez NIK.

Afera dotyczyła zakupy respiratorów od firmy E&K należącej do handlarza bronią Andrzeja Izdebskiego. Fot. Shutterstock

W sprawie zakupu respiratorów od handlarza bronią były nieprawidłowości - napisała Gazeta Wyborcza w środę (23 czerwca) w materiale "NIK przejrzał na oczy". Takie stwierdzenie ma się znajdować w raporcie przesłanym przez NIK sejmowej komisji zdrowia. 

Gazeta zaznacza, że to zasadnicza zmiana, bo od kwietnia inspektorzy mieli do respiratorów tylko drobne uwagi.

Według dziennika, badaniem transakcji z początku pandemii koronawirusa NIK zajął się podczas kontroli wykonania budżetu państwa za 2020 r. GW uważa, że o łagodnym podejściu kontrolerów do transakcji z firmą E&K w wystąpieniu pokontrolnym nie wiedział szef Izby Marian Banaś.

Dlatego teraz raport jest ostrzejszy - zaznacza dziennik - i Izba częściowo negatywnie ocenia działanie w tej sprawie, choć NIK pozytywnie zaopiniowała sprawozdania MZ z wykonania budżetu.

Izba stwierdziła liczne nieprawidłowości w wydatkach ministerstwa i oceniła je ''jako poniesione z naruszeniem prawa lub niegospodarne" - cytuje raport NIK środowa GW. 

Gazeta przypomina, że sprawa dotyczy zakup respiratorów od firmy E&K należącej do handlarza bronią Andrzeja Izdebskiego. Za przemyt jego nazwisko znalazło się kiedyś na czarnej liście ONZ.

Izdebski nigdy nie handlował sprzętem medycznym. Mimo to właśnie od niego Ministerstwo Zdrowia postawiło kupić 1241 respiratorów za kwotę 44,5 mln euro, czyli ok. 200 mln zł. Dotarło tylko 200 aparatów, a Izdebski do dziś nie zwrócił całej zaliczki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum