Resort zdrowia rozpoczyna przegląd szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2009 15:54

Ministerstwo Zdrowia ma nadzieję, że dzięki przeglądowi (start: 28 września) uda się zracjonalizować wykorzystanie miejsc na oddziałach i wydatki na lecznictwo szpitalne.

Resort zdrowia rozpoczyna przegląd szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Analizie i ocenie poddane zostaną struktura i liczba szpitalnych łóżek, ich wykorzystanie, stan zatrudnienia, kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, sytuacja finansowa oraz stan sanitarny lecznic. Przedstawiane będą oczekiwania i strategie odnośnie zasobów szpitalnictwa w poszczególnych województwach. W spotkaniach mają uczestniczyć: minister Kopacz, przedstawiciel MSWiA, wojewoda, marszałek, główny inspektorat sanitarny, dyrektor wojewódzkiego oddziału NFZ, starostowie i dyrektorzy szpitali.

Ewa Kopacz tak zapowiadała przegląd na początku lipca:

– Będziemy organizować spotkania z wojewodami. Wojewodowie bardzo szczegółowo nałożą na mapę swojego województwa wszystkie zdarzenia, które mieli do tej pory w ciągu trzech lat, identyfikowane przez NFZ, bo oni wiedzą za ile płacili wyrostków, za ile płacili operacji serca, ile było wypadków komunikacyjnych, ile dzieci potrzebowało opieki w oddziałach szpitalnych...

Jak podkreślała, dzięki tej wiedzy będzie można dokonać przekwalifikowania niektórych niewykorzystanych szpitalnych miejsc np. z ostrych na długoterminowe, albo internistyczne. Będzie to uzależnione od potrzeb poszczególnych lecznic.

Według minister zdrowia przegląd szpitali przyniesie oszczędności.

– Przede wszystkim personel, który tam pracuje, musi być racjonalnie do ilości łóżek na danym oddziale zatrudniony. Jeśli stoi pustostan i mamy zakontraktowane świadczenie na odział wewnętrzny, który jest wykorzystany wyłącznie w 40 proc., to znaczy, że zamrażamy 60 proc. pieniędzy, gdzie te pieniądze, w tej wysokości, mogłyby służyć innemu oddziałowi – podkreślała Kopacz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze