Resort zdrowia i płatnik zapewniają: zdążymy z konkursami

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 07 września 2010 12:14

Już w środę (8 września) zostanie opublikowana tzw. ustawa zdrowotna, a następnie zostaną podpisane przez minister zdrowia odpowiednie rozporządzenia. NFZ będzie mógł zacząć przygotowywać konkursy ofert - poinformowano nas w Ministerstwie Zdrowia.

Przypomnijmy, że Małgorzata Gałązka z Rady NFZ na łamach Rzeczpospolitej alarmowała, że istnieje niebezpieczeństwo, iż pacjenci na początku przyszłego roku stracą dostęp do bezpłatnego leczenia.

Jej zdaniem Fundusz może się spóźnić z rozstrzygnięciem konkursów na świadczenia, wskutek braku przepisów, które miało wydać Ministerstwo Zdrowia.

– Z naszej strony nie było żadnego opóźnienia tego procesu. Tyle trwają procedury. Nowa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych została podpisana przez prezydenta, jutro (środa, 8 września - red.) zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Gdy wejdzie w życie minister zdrowia będzie mogła zgodnie z prawem podpisać rozporządzenia do ustawy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.Tylko czy Fundusz zdąży w tak krótkim czasie opracować nowe zasady konkursu wynikające z roporządzeń? Prezes NFZ już 31 sierpnia zwrócił się do dyrektorów oddziałów wojewódzkich z prośbą niezwłoczne przygotowania do przeprowadzenia konkursów na świadczenia w 2011 roku.

Apelował, żeby od 15 września 2010 roku sukcesywnie ogłaszać konkursy ofert w poszczególnych rodzajach świadczeń. – Tylko ten termin gwarantuje bezpieczne przeprowadzenie konkursów do końca roku – mówi nam Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.– 15 września nigdy nie był terminem ustawowym. To data ustalona przez prezesa NFZ. Jestem pewien, że płatnik zdąży przygotować konkursy na leczenie – podkreśla Piotr Olechno.– Nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że 15 września NFZ nie rozpocznie ogłaszać konkursów ofert. Będziemy je przeprowadzali na podstawie obowiązujących przepisów. Mogą jednak zaistnieć pewne problemy, jeżeli obecny stan się utrzyma i nowe przepisy wejdą w życie z opóźnieniem – podkreśla Andrzej Troszyński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum