Resort zdrowia do pikietujących: onkologia jest priorytetem

Autor: MZ, SA/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2010 19:19

W czwartek (4 marca) pod Ministerstwem Zdrowia pikietowali pacjenci, domagający się poprawy w zakresie leczenia onkologicznego.

Z przedstawicielami pikietujących spotkał się wiceminister zdrowia Cezary Rzemek, któremu przekazano list otwarty do minister zdrowia Ewy Kopacz. W liście poruszone zostały kwestie leczenia i opieki nad pacjentami onkologicznymi, w szczególności możliwości kontraktowania przez Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie świadczeń z NFZ.

– Wiceminister zdrowia poinformował, że w myśl obowiązującego prawa, podmiotem odpowiedzialnym za zapewnienie dostępności do poszczególnych rodzajów świadczeń, ogłaszanie konkursów, wybór konkretnych oferentów i kontraktowanie świadczeń opieki zdrowotnej nie jest Minister Zdrowia, lecz właściwy terytorialnie dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ – podaje na stronie internetowej Piotr Olechno, rzecznik prasowy resortu.

Odnosząc się do generalnej kwestii sytuacji pacjentów onkologicznych w Polsce podkreślił, że onkologia jest jednym z priorytetów polityki zdrowotnej państwa, czego dobitnym dowodem jest stały, znaczący wzrost nakładów na finansowanie leczenia w tym zakresie.

Ponadto, wiceminister Rzemek poinformował, że wcześniej planowany konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia onkologicznego został ogłoszony przez Mazowiecki Oddział Wojewódzki  NFZ w dniu 3 marca br., po zakończeniu procesu bilansowania umów zawartych na 2010 rok.

Postępowanie konkursowe jest otwarte dla wszystkich podmiotów spełniających przewidziane prawem kryteria, będzie zatem mógł do niego przystąpić także Mazowiecki Szpital Onkologiczny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum