Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia | 29-12-2011 08:54

Resort poprawia wykaz leków refundowanych: powrócą leki stosowane po przeszczepach i w cukrzycy?

Minister zdrowia dziś ogłosi zmiany na liście refundacyjnej ogłoszonej 23 grudnia. Rozmowy na temat zmian na wykazie leków refundowanych trwały w Ministerstwie Zdrowia do późnej nocy. Resortowi udało się wynegocjować obniżkę cen z przedstawicielami niektórych firm farmaceutycznych - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, na wykazie leków refundowanych ma pojawić się CelleCept, lek stosowany u pacjentów po przeszczepach. Najprawdopodobniej powróci również stosowany w transplantologii Valcyte.

Zmianie mają ulec też ceny leków przeciwbólowych dla chorych na raka. Dotychczas takie preparaty sprzedawane w małych dawkach obejmował ryczałt - 3,20 zł. Z nowej listy wynikało, że będą one kosztować nawet 200 zł. Resort najprawdopodobniej ponownie wyliczy podstawę refundacji.

Na wysłuchanie swoich postulatów w sprawie pasków testowych do oznaczania stężenia glukozy mają szansę chorzy na cukrzycę. Na konferencji prasowej poświęconej refundacji, która odbędzie się w czwartek (29 grudnia) obok ministra Bartosza Arłukowicza ma wystąpić prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii.

Główny problem to brak refundacji pasków do mierzenia cukru: na liście zabrakło dwóch firm, których paski do tej pory stosowała większość pacjentów. Bez zniżki ich cena sięgać będzie 50 zł. Do ekspertów już jednak dotarły sygnały, że resort zdrowia ustąpi w sprawie pasków.

Wciąż nie wiadomo, czy resort ustąpi w sprawie szybkich analogów insuliny dla cukrzyków - zdrożeją dwukrotnie, będą kosztować ponad 40 zł.

Więcej: www.gazetaprawna.pl