×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Reorganizacja szpitali w Będzinie i Czeladzi ma obniżyć koszty

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 02 lutego 2016 14:09

Niższe koszty funkcjonowania Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej (PZZOZ), składającego się ze szpitali w Będzinie i Czeladzi (Śląskie), ma zapewnić planowana przez dyrekcję reorganizacja.

Reorganizacja szpitali w Będzinie i Czeladzi ma obniżyć koszty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zmieni się lokalizacja oddziałów, ale nie zmniejszy zakres świadczeń - zapewnia dyrektor.

Powodem planowanych zmian jest trudna sytuacja PZZOZ. Jak poinformował jego dyrektor Jacek Kołacz, zobowiązania wynoszą 34,5 mln zł, z czego 18 mln zł to zobowiązania wymagalne. Na funkcjonowanie placówki miesięcznie brakuje 500-550 tys. zł.

- Zadłużenie jest tak wysokie, że nie jesteśmy w stanie pokryć należności wynikających z utrzymania zakładu i związanych z leczeniem pacjentów. Dodatkowo odsetki naliczane z niezapłaconych zobowiązań systematycznie pogłębiają i tak tragiczną sytuację finansową naszego szpitala. Kilkumilionowe środki finansowe, które corocznie przekazują władze powiatu - z tytułu pokrycia straty - tylko w nieznacznym stopniu zaspokajają faktyczne potrzeby szpitala - wyjaśnił dyrektor.

Według niego zła sytuacja szpitala jest skutkiem zbyt niskiej wyceny przez Narodowy Fundusz Zdrowia rzeczywistych kosztów leczenia ubezpieczonych pacjentów i zbyt małych środków przekazywanych na ich leczenie. Dodatkowym obciążeniem jest utrzymywanie w obydwu szpitalach oddziałów generujących wysokie koszty.

- Dlatego, chcąc zapewnić pacjentom możliwość dalszego leczenia na terenie naszego powiatu, planujemy zmianę lokalizacji oddziałów szpitalnych pomiędzy szpitalami czeladzkim i będzińskim, co wpłynie na znaczne ograniczenie kosztów ich działalności. Szpital czeladzki jest dużo większy od będzińskiego i funkcjonują w nim różne pracownie niezbędne do właściwej diagnostyki chorych przyjętych do leczenia, np. tomografia komputerowa - mówił dyr. Kołacz.

Do Szpitala w Czeladzi zostaną więc przeniesione: Oddział Położniczo - Ginekologiczny, Oddział Noworodków i Wcześniaków, Oddział Chorób Wewnętrznych I, Oddział Chirurgii Ogólnej, natomiast Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Oddział Opieki Paliatywnej oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy zostaną przeniesione do Szpitala w Będzinie. Zamiast trzech bloków operacyjnych działać będzie jeden - w Czeladzi.

Kołacz podkreślił, że nie nastąpi likwidacja szpitala w Będzinie. - Przeciwnie, planowane jest rozszerzenie działalności poprzez utworzenie oddziału geriatrycznego oraz zapewnienie realizacji świadczeń zdrowotnych z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla osób dorosłych - dodał.

Pacjenci korzystający ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w Przychodni Specjalistycznej w Będzinie, przy ul. Małachowskiego 12 nadal będą mieć zapewniony dostęp do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Poradnie zostaną usytuowane w głównym budynku będzińskiego szpitala.

Według założeń, reorganizacja Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej umożliwi uzyskanie dodatkowych środków z Narodowego Funduszu Zdrowia na nowe świadczenia oraz znacznie zmniejszy dotychczasowe koszty działalności podwójnych oddziałów dotychczas funkcjonujących w Będzinie i Czeladzi, np. ograniczy koszty dyżurów lekarskich czy pielęgniarskich.

Zahamowany zostanie proces zadłużania zakładu. Dyrektor liczy też na zapłatę przez Narodowy Fundusz Zdrowia za świadczenia wykonane ponad limit w ubiegłym roku - ich wartość to blisko 1,7 mln zł.

Plan restrukturyzacji musi być jeszcze skonsultowany ze związkami zawodowymi, kolejnym etapem jest decyzja Rady Powiatu. Według Kołacza, zmiany wejdą w życie jesienią. Nie obejmują one redukcji zatrudnienia w szpitalu zatrudniającym ponad 650 osób, poza naturalnymi odejściami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze