Rektor WUM w wystąpieniu o konsolidacji szpitali: czas na kosmetyczne zmiany minął

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2018 16:35

Warszawski Uniwersytet Medyczny opublikował w poniedziałek (3 grudnia) wystąpienie prof. Mirosława Wielgosia, rektora WUM dotyczące procesu konsolidacji trzech największych szpitali klinicznych WUM.

Rektor WUM w wystąpieniu o konsolidacji szpitali: czas na kosmetyczne zmiany minął
Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś podkreślił, że w wyniku konsolidacji placówek nie zostanie zlikwidowany żaden szpital należący do uczelni. Fot. PTWP

Rektor przypomina w nim, że 1 stycznia 2019 powstanie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Utworzą je trzy największe skonsolidowane szpitale, których właścicielem jest WUM: Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus, Dziecięcy Szpital Kliniczny oraz Centralny Szpital Kliniczny.

- Czas, kiedy mogliśmy przeprowadzić jedynie kosmetyczne zmiany w naszych szpitalach bezpowrotnie minął. To jest moment, kiedy musimy wspólnie i w porozumieniu ratować nasze szpitale i uczelnię przed finansowym upadkiem - podkreśla w wystąpieniu prof. Mirosław Wielgoś.

Wskazuje, że sytuacja finansowa wszystkich trzech łączonych szpitali jest dramatyczna. Wylicza, że w I półroczu 2018 roku zobowiązania trzech szpitali ogółem wynoszą ponad 853 mln zł, w tym Dziecięcy Szpital Kliniczny blisko 382 mln, Centralny Szpital Kliniczny 275 mln zł i 196,5 mln Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus.

- Nie jest więc tak, że w złej sytuacji finansowej jest jedynie szpital dziecięcy. Laikom może się wydawać, że kondycję szpitala oblicza się wyłącznie na podstawie długu. Warto podkreślić, że przychody ze sprzedaży Dziecięcego Szpitala Klinicznego wzrosły ze 103 mln zł w 2015 r. do ponad 160 mln zł w 2017 r., a prognoza na 2017 r. zakłada poziom przychodów ze sprzedaży tego szpitala na ponad 202 mln zł - relacjonuje rektor WUM, dodając, że aż tak korzystnej tendencji nie obserwuje się w pozostałych szpitalach.

Czytaj też: OZZL: fuzja trzech szpitali klinicznych WUM to "ukrycie faktycznego bankructwa DSK"

Dodaje, że WUM jest zobowiązany do pokrycia straty podległych mu szpitali w wysokości ponad 4 mln zł za 10 miesięcy bieżącego roku, 13 mln zł za rok poprzedni i 40 mln zł za rok 2016. Łącznie daje to kwotę 57 mln zł.

- Uczelnia nie ma takich pieniędzy - alarmuje prof. Wielgoś. - Dochodzimy do przysłowiowej ściany i albo przeprowadzimy pilne i głębokie działania restrukturyzacyjne, albo w konsekwencji upadną i szpitale, i uczelnia. Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogą na to pozwolić.

W dalszej części wystąpienia rektor podkreśla, że powstanie Centralnego Szpitala Klinicznego nie oznacza likwidacji któregokolwiek szpitala WUM.

Apeluje również do członków społeczności akademickiej WUM, pracowników szpitali oraz studentów o ''refleksję nad przesłankami, jakimi kierują się związki zawodowe, nie poddawanie się manipulacji związków zawodowych, przekazujących nieprawdziwe informacje wewnątrz i na zewnątrz Uczelni''.

 

Pełne wystąpienie rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum