Rekordowa podwyżka składek ZUS. To najbardziej gwałtowny wzrost od lat

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia16 maja 2022 14:21

Szykuje się rekordowa podwyżka składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS od 1 stycznia 2023 roku. Trzeba będzie zapłacić o 187,56 zł więcej niż obecnie. Zmiana dotknie przedsiębiorców i osoby prowadzące jednoosobową działalność.

Rekordowa podwyżka składek ZUS. To najbardziej gwałtowny wzrost od lat
Rekordowa podwyżka składek ZUS. Zmiany dotkną kilku milionów osób Fot. Shutterstock
  • Według doniesień "Rzeczpospolitej" już od 1 stycznia 2023 roku mikroprzedsiębiorcy zapłacą znacznie wyższą składkę społeczną – nigdy wcześniej wzrost składek nie był tak gwałtowny
  • Osoby prowadzące jednoosobową działalność zapłacą co miesiąc 1398,84 zł, czyli o 187,56 zł więcej niż obecnie
  • Jak się okazuje wzrost składek wynika ze wskaźników, jakie Ministerstwo Finansów przesłało do partnerów społecznych z Rady Dialogu Społecznego
  • Zgodnie z tymi prognozami, MZ zakłada, że wzrost przeciętnego wynagrodzenia w przyszłym roku wyniesie 6839 zł brutto i to właśnie od tej kwoty wylicza się wysokość składek społecznych – podaje "Rzeczpospolita"

Rekordowa podwyżka składek ZUS. Zmiany dotkną kilku milionów osób

Jak podkreśla "Rzeczpospolita", szczególnie osoby będące na jednoosobowej działalności gospodarczej odczują wzrost składek ZUS już w styczniu 2023 roku. Wzrost składek dotknie nawet milion takich mikroprzedsiębiorców, którzy płacą składki w podstawowej wysokości. "Rz" podaje, że zamiast 1211,28 zł miesięcznie zapłacą oni aż 1398,84 zł, czyli o 187,56 zł więcej. To najbardziej gwałtowna podwyżka od lat.

"Rz" podkreśla, że wzrost składki wynika ze wskaźników, jakie Ministerstwo Finansów przesłało do partnerów społecznych z Rady Dialogu Społecznego. Zgodnie z nimi, resort finansów zakłada, że w 2023 roku przeciętne wynagrodzenie wyniesie 6839 zł – od tej kwoty są liczone zryczałtowane składki płacone przez prowadzących działalność gospodarczą.

Z dalszej relacji "Rz" wynika, że wskaźnik prognozy przeciętnego wynagrodzenia na razie wynika jedynie ze wzmianki poczynionej przez MF. Jednak może się on znaleźć w projekcie budżetu, jaki rząd zaprezentuje w najbliższych tygodniach.

Składka do ZUS może być jeszcze wyższa

Prognozy na temat przeciętnego wynagrodzenia nie są ostateczne. Może się zdarzyć – na co wskazuje "Rz" – że wskaźnik jeszcze wzrośnie, podobnie jak w zeszłym roku. Jednak już teraz prognozowana podwyżka składki do aż 187 zł miesięcznie to prawdziwy rekord.

Wiele wskazuje również na to, że przyszłoroczna składka także może być znacznie wyższa. Wszystko zależy m.in. od dalszego przebiegu inflacji.

"Rz" przypomina również, że sytuacja jest zależna od tego, "czy wpadniemy w tzw. spiralę płacowo-inflacyjną, gdy wzrost zarobków jeszcze bardziej przyspieszy w pogoni za rosnącymi cenami".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum