Rekordowa kwota odzyskana dzięki ZIP: okulistka zwróci NFZ 3,5 mln zł

Autor: KL, PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2015 10:23

Pacjenci coraz częściej sprawdzają w ZIP historię swoich wizyt u lekarza, a dzięki ich czujności płatnik wykrywa nieprawidłowości. Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ zamierza w ten sposób odzyskać blisko 3,5 mln zł za badania, których nigdy nie wykonała okulistka z okolic Sieradza. Wydaje się, że jak dotychczas jest to kwota rekordowa.

Rekordowa kwota odzyskana dzięki ZIP: okulistka zwróci NFZ 3,5 mln zł
Fot. Archiwum RZ

Jak informuje nas Anna Leder, rzeczniczka Łódzkiego OW NFZ, do oddziału zaczęli zgłaszać się pacjenci, którzy na swoim koncie w ZIP zauważali, że na podstawie ich danych rozliczano w poradni okulistycznej OKO MED badania takie jak GDX (analiza włókien nerwowych), OCT (optyczna tomografia oka), HRT (tomografia siatkówkowa), perymetria (badanie pola widzenia), za które NFZ płaci niemało, bo 110 zł.

- Takich pacjentów zgłosiło się w sumie 14. Każdy z nich miał na swoim koncie od 5 do 25 wizyt lub badań. Czasem badania rozliczane były dzień po dniu albo z niewielkimi przerwami. Na standardowym druku, na którym pacjenci zgłaszają nieprawidłowości zauważone na koncie ZIP zaznaczano zawsze: nie udzielono mi tego świadczenia - wyjaśnia rzeczniczka.

Błąd w sprawozdawczości?

Anna Leder wskazuje, że właścicielka OKO MED-u nigdy nie przedstawiła dokumentacji medycznej, zawsze natychmiast zwracała pieniądze do Łódzkiego OW NFZ, powołując się na błąd w sprawozdawczości. Stwierdzała też, że nie pamięta zdarzenia. W sumie zwróciła na konto oddziału kwotę 9,7 tys. zł za świadczenia, których nie wykonała wspomnianym 14. pacjentom.

Fundusz zdecydował jednak o przeprowadzeniu kontroli.

- Okazało się, że łączna wartość zakwestionowanych świadczeń, które świadczeniodawca musi zwrócić,  to kwota blisko 3,5 mln zł - podkreśla nasz rozmówczyni i dodaje, że w przypadku aż 6551 pacjentów świadczeniodawca nie posiadał dokumentacji medycznej.

Okulistka wyjaśniała kontrolerom, że przyczyną braku dokumentacji kilku tysięcy  osób jest awaria wodociągu, która doprowadziła do zalania dokumentów. Zapytana, co stało się z zalaną dokumentacją poinformowała, że cześć uległa samoistnemu zniszczeniu, a pozostałości zostały spalone.

Łódzki OW NFZ rozwiązał już umowę z poradnią okulistyczną.

- OKO MED otrzymał oświadczenie o wypowiedzeniu umowy w dniu 3 lipca 2015 r. - mówi Anna Leder.

Sprawą zajęła się także Prokuratura Rejonowa w Sieradzu.

Potrzebne upowszechnienie kont ZIP

Jak przyznaje rzeczniczka, dzięki informacjom przekazywanym od pacjentów Fundusz  coraz lepiej może wykrywać nieprawidłowości w rozliczeniach placówek medycznych z NFZ. -  To zdecydowanie zasługa możliwości jakie daje Zintegrowany Informator Pacjenta - podkreśla.

Jak wynika z danych zebranych z ponad połowy oddziałów NFZ, urzędnikom udało się odzyskać dzięki ZIP przeszło 1 mln zł. Najwięcej - aż 735 tys. zł - na Podkarpaciu - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Marek Jakubowski, rzecznik Podkarpackiego OW NFZ wyjaśnia, że chodzi przede wszystkim o  rozliczanie  przez stomatologów fikcyjnych wizyt oraz przyjmowanie od pacjentów pieniędzy za świadczenia, za które jednocześnie stomatolog otrzymywał refundację z Funduszu.

Na Dolnym Śląsku odzyskano 157,4 tys. zł, a w przypadku pozostałych oddziałów - po kilkadziesiąt tys. zł.

NFZ ocenia, że kwoty te będą wyższe, do tego jednak potrzeba większego upowszechnienia kont ZIP.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum