Rekompensata dla szpitali ws. realizacji podwyżek. Jest poparcie wielkopolskiego związku

Autor: oprac. SzB • Źródło: Szpitale Powiatowe, Rynek Zdrowia24 października 2022 12:30

Wielkopolski Związek Szpitali Powiatowych popiera działania Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego ws. rekompensaty kosztów związanych z realizacją nowelizacji ustawy o podwyżkach.

Rekompensata dla szpitali ws. realizacji podwyżek. Jest poparcie wielkopolskiego związku
Rekompensata dla szpitali ws. realizacji podwyżek. Jest poparcie wielkopolskiego związku. Fot. AdobeStock
  • Działania Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego dotyczące zrekompensowania szpitalom całości kosztów związanych z realizacją nowelizacji ustawy o podwyżkach w ochronie zdrowia spotyka się z poparciem innych związków
  • Pozytywnie do tego pomysłu odniósł się Wielkopolski Związek Szpitali Powiatowych w oficjalnym piśmie
  • — Coraz trudniejsza sytuacja finansowa wielu szpitali powiatowych w Polsce może doprowadzić do problemów związanych z prawidłowym utrzymaniem działalności leczniczej — czytamy w piśmie, które wystosował Remigiusz Pawelczak, prezes zarządu Wielkopolskiego Związku Szpitali.

Rekompensata finansowa dla szpitali. Jest poparcie Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych

Wielkopolski Związek Szpitali Powiatowych poparł działania Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, podejmowane w celu doprowadzenia do zrekompensowania szpitalom całości kosztów związanych z realizacją nowelizacji ustawy o podwyżkach, która weszła w życie 1 lipca 2022 roku.

- Coraz trudniejsza sytuacja finansowa wielu szpitali powiatowych w Polsce może doprowadzić do problemów związanych z prawidłowym utrzymaniem działalności leczniczej, zarówno w aspekcie wzrostu kosztów utrzymania, jak również z zapewnieniem odpowiedniej opieki medycznej pacjentom - czytamy w piśmie, które wystosował Remigiusz Pawelczak, prezes zarządu Wielkopolskiego Związku Szpitali.

Szpitale z woj. śląskiego apelują o pomoc

20 października szefowie i pracownicy szpitali powiatowych województwa śląskiego apelowali o pomoc. 

— Jesteśmy w sytuacji wyboru, albo nie wypłacimy pracownikom należnych im podwyżek, albo coraz mocniej zadłużamy szpitale, przez co ich dalsze funkcjonowanie jest zagrożone — mówił wiceprzewodniczący senackiej Komisji Zdrowia Wojciech Konieczny, na co dzień dyrektor szpitala w Częstochowie.

Lecznicom z woj. śląskiego brakuje na podwyżki, ZUS czy opłacenie usług dostawców ok. 20 mln zł miesięcznie.

— Potrzebna jest szybka interwencja, której oczekujemy od NFZ — dodał natomiast Wojciech Konieczny, dyrektor szpitala w Częstochowie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum