Rekomendacja na 1 listopada. "Starajmy się tam, gdzie jest natłok ludzi, zasłaniać nos i usta"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP29 października 2021 12:40

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaapelował do rodaków, aby na cmentarzach nie zapominali o zasłanianiu ust i nosa.

Resort zdrowia prosi o przestrzeganiu obostrzeń 1 listopada. Fot. Shutterstock
  • Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz opowiedział w TVN24 o zasadach, jakie obowiązują na cmentarzach oraz w kościołach
  • - Dla naszego bezpieczeństwa, ale też dla bezpieczeństwa innych - starajmy się, tam, gdzie jest natłok ludzi, zasłaniać nos i usta - zaapelował
  • Dodał przy okazji, że obowiązek zasłaniania twarzy cały czas obowiązuje we wszystkich kościołach w Polsce

"Zasłaniajmy nos i usta"

Andrusiewicz pytany był w piątek w TVN24 o zasady, jakie obowiązują we Wszystkich Świętych na cmentarzach i w kościołach.

- Obowiązuje nas apel ministra zdrowia, wyrażony w ostatnich dniach. Wiemy, że nie musimy zasłaniać nosa i ust, ale pamiętajmy, że będziemy w dość dużych zgromadzeniach ludzi na cmentarzach, więc dla naszego bezpieczeństwa, ale też dla bezpieczeństwa innych - starajmy się, tam, gdzie jest natłok ludzi, zasłaniać nos i usta - powiedział Andrusiewicz.

Podkreślił, że w kościołach ten obowiązek jest powszechny. "Jeżeli jesteśmy w kościele, na co zwracał uwagę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, musimy zasłaniać nos i usta" - zaznaczył Andrusiewicz.

Czytaj: Wejdą nowe obostrzenia. Jest rozporządzenie covidowe. Zakłada dwie duże zmiany

Apel arcybiskupa Gądeckiego

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski 22 października zaapelował o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych w związku ze zbliżającymi się uroczystościami Wszystkich Świętych, zwłaszcza o noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach. Zwrócił uwagę, że od kilku tygodni zauważamy w Polsce i na świecie szybki wzrost zakażeń koronawirusem, będący przejawem kolejnej fali pandemii.

- Choć życie społeczne i gospodarcze zdają się toczyć w zwyczajnym rytmie, to należy pamiętać, że nie zakończyła się jeszcze walka z epidemią. Dlatego właśnie cały czas należy wykazywać się determinacją i konsekwencją w przestrzeganiu zaleceń sanitarnych - napisał w apelu abp Stanisław Gądecki. 

Czytaj też: Prymas Polski o 1 listopada i cmentarzach: roztropnie, rozważnie, zachowując zasady bezpieczeństwa

Obostrzenia 1 listopada. Cmentarze na Wszystkich Świętych będą otwarte? Jest oficjalna decyzja

Ptok do ministra i premiera: Robicie wszystko, żeby pogrzebów w Polsce było więcej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum