Rehabilitacja lecznicza. Brakujące dane na skierowaniu uzupełni lekarz lub fizjoterapeuta

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, NFZ06 grudnia 2022 13:30

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) opublikował nowelizację zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką. Będzie spore ułatwienie dla pacjentów i ich opiekunów.

Rehabilitacja lecznicza. Brakujące dane na skierowaniu uzupełni lekarz lub fizjoterapeuta
NFZ opublikował nowelizację zarządzenia ws. realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza. Fot. Shutterstock
  • Na stronie NFZ pojawił się projekt nowelizacji zarządzenia w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rehabilitacji leczniczej i programów zdrowotnych w zakresie leczenia pacjentów - dzieci i dorosłych - ze śpiączką
  • Wprowadza on zmiany o charakterze doprecyzowującym
  • Jedną z modyfikacji jest zmiana brzmienia § 12 ust. 16, który pierwotnie obciążał pacjenta skutkami braków formalnych w skierowaniu, na które pacjent nie miał wpływu
  • Na opinie Centrala NFZ czeka 14 dni

Zmiany w realizacji umów na rehabilitację. NFZ pokazał projekt nowelizacji zarządzenia 

Projekt nowelizacji zarządzenia wprowadza zmiany o charakterze doprecyzowującym.

- Zmiana w § 6 poprzez dodanie ust. 3 oraz w § 9 poprzez dodanie ust. 3 dostosowuje zapisy zarządzenia do obowiązujących przepisów prawa - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Charakter świadczeń domowych i ambulatoryjnych oraz warunki ich realizacji zdefiniowane są odrębnie w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Co do zasady mogą być rozliczane w zakresie fizjoterapia domowa oraz w zakresie fizjoterapia ambulatoryjna. Uszczegółowienie wymogu spełnienia warunków realizacji świadczeń domowych określonych w rozporządzeniu z zakresu rehabilitacji w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej oraz określenie odrębnego personelu udzielającego tych świadczeń jest wynikiem zapisów rozporządzenia.

Kolejną wprowadzaną zmianą w przedmiotowym projekcie zarządzenia jest zmiana brzmienia § 18 ust. 10 i 11 odnoszącego się do warunków rozliczania świadczeń udzielanych w warunkach domowych.

- Dotychczas przepisy odnosiły się tylko do zakresu fizjoterapii domowej, co nie było spójne z możliwością rozliczania świadczeń domowych w ramach zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej. Ponadto dodano ust. 12, który określa miejsce pobytu pacjenta i umożliwia monitorowanie dostępności świadczeń na terenie Oddziału Wojewódzkiego - wyjaśnia prawodawca. 

Dalej czytamy, że "z uwagi na występujące ograniczenia w świadczeniach gwarantowanych, które są zdefiniowane w odrębnych regulacjach prawnych, dodano w § 18 ust. 13, 14 i 15, które określają stopień możliwych do wystąpienia koincydencji, o których powinien wiedzieć świadczeniodawca, zamierzający udzielać świadczeń rehabilitacji leczniczej".

Ostatnią modyfikacją jest zmiana brzmienia § 12 ust. 16, który pierwotnie obciążał pacjenta skutkami braków formalnych w skierowaniu, na które pacjent nie miał wpływu.

"Zabiegi fizjoterapeutyczne realizowane są na podstawie skierowania określonego w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji. Pominięcie w skierowaniu danych wymaga uzupełnienia, które może dokonać fizjoterapeuta podczas wizyty fizjoterapeutycznej na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy lub lekarz realizujący świadczenia w warunkach domowych" - czytamy w projekcie.

Opinie w sprawie przedmiotowego projektu należy przekazać w terminie 14 dni od dnia publikacji projektu zarządzenia na adres e-mail: rehabilitacja.dsoz@nfz.gov.pl z dopiskiem dot. projektu zarządzenia.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze