Reforma NFZ: Kielce do Łodzi czy do Krakowa?

Autor: Gazeta Wyborcza Kielce/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2008 11:48

Kolejne zamieszanie z reformą Narodowego Funduszu Zdrowia. Okazuje się, że region świętokrzyski będzie podlegał nie pod Kraków, ale pod Łódź.

Projekt ustawy dotyczący reformy NFZ znajduje się już na stronie Ministerstwa Zdrowia. Zakłada on, że od 2010 r. w miejsce Funduszu powstaną Towarzystwa Ubezpieczeń Zdrowotnych. W pierwszej wersji planowano, że będzie sześć oddziałów. W tej wersji świętokrzyskie miało podlegać pod Kraków. Według projektu z początku sierpnia będzie jednak częścią oddziału w Łodzi.

- Projekt jest dopiero dopracowywany. Obecna wersja zakłada, że powstanie siódmy oddział z połączenia NFZ-tów w Kielcach i Łodzi. Jego siedziba będzie w Łodzi - tłumaczy łódzki senator Krzysztof Kwiatkowski.

W Kielcach natomiast byłaby delegatura. Posłowie z województwa niewiele wiedzą o planach reformy.

- Żaden reprezentatywny dygnitarz naszej partii nie asygnuje tego swoim nazwiskiem. NFZ musi być zreformowany, ale nie sądzę, aby rozdzielono go na duże oddziały - twierdzi poseł Konstanty Miodowicz. O zmianach nie wiedzą również w świętokrzyskim oddziale Funduszu.

- Nie zostaliśmy jeszcze poinformowani o szczegółach ani o tym, czy będziemy podlegać pod Kraków, czy pod Łódź - twierdzi Mariusz Pasek, rzecznik NFZ w Kielcach.

Dyrektorzy szpitali do planów podchodzą sceptycznie.

- Biednemu zawsze wiatr w oczy wieje - niezależnie od tego, czy jest pod Krakowem, czy pod Łodzią. Lepsze kontrakty będą mieć miejscowe szpitale, na czym nasi pacjenci ucierpią - mówi Jan Gierada, dyrektor szpitala na Czarnowie.

Potwierdza to Włodzimierz Wielgus, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach.

- Pacjenci muszą się liczyć z tym, że będą musieli dalej jeździć po świadczenia. To może być uciążliwe - mówi.

Na oddział w Łodzi z optymizmem patrzy natomiast Grażyna Zabielska, dyrektorka Szpitala Kieleckiego.

- To chyba lepiej niż w Krakowie. Tam mają więcej klinik specjalistycznych, w ten sposób nasze szpitale mogą liczyć na lepsze kontrakty - mówi.

Dodaje, że większość pracowników NFZ i tak dostanie pracę w kieleckiej siedzibie TUZ, więc większość spraw będzie można załatwić na miejscu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum