Referendum strajkowe w bielskim szpitalu psychiatrycznym

Autor: Nowa TV/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2009 10:23

Pracownicy bielskiego szpitala psychiatrycznego dziś i jutro będą decydować o zaostrzeniu spory z dyrekcją placówki. Jeśli planowane w przyszłym tygodniu tzw. negocjacje ostatniej szansy zakończą się niepowodzeniem, groźba strajku stanie się bardzo realna.

– Od półtora roku mamy ten sam postulat, który nie został jeszcze spełniony, 400 zł podwyżki netto dla wszystkich pracowników – informuje Andrzej Kliś, przewodniczący komisji zakładowej związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, który reprezentuje pracowników w sporze z dyrekcją.

Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej, bo taką pełną nazwę nosi placówka, podlega starostwu miasta Bielsko Biała. Placówka zajmuje się opieką pacjentów z rejonu Bielska Białej i powiatu bielskiego.

Jak zapowiada dyrekcja nie wykluczone jest spełnienie choćby części żądań.

– Będą podwyżki w wysokości ośmiu procent i to nie związane z żadnymi akcjami strajkowymi. Są one planowane od marca tego roku. Nasze możliwości w tym zakresie zależą od poziomu finansowania świadczeń przez NFZ. Jeżeli jednak zrealizujemy w sposób zadowalający plan, a kontrakt w tym roku jest nienajgorszy, to latem będzie możliwość dalszych podwyżek – mówi Witold Turaj, zastępca dyrektora SPZOZ.

Propozycje dyrekcji nie zadowalają jednak pracowników Związkowcy chcą mocniejszych gwarancji wzrostu płac. Dlatego wezwali kierownictwo placówki na spotkanie „ostatniej szansy”, planowane na przyszły tydzień.

Na razie podwyżkę w wysokości 800 złotych obiecano tylko lekarzom szpitala.

– Innym pracownikom zaproponowano podwyżki do 8 procent. A więc może to być zero, a może to być osiem procent. Dodatkowo zażądano podpisania klauzuli, że odtąd związki nie będą już wysuwać żadnych postulatów płacowych. Nie zgodziliśmy się na to – przypomina Andrzej Kliś.

Pracownicy nie mają zamiaru czekać bezczynnie do przyszłotygodniowego spotkania. Zapowiedzieli bowiem na dziś i jutro referendum. Pracownicy odpowiedzą w nim na pytanie, czy zgadzają się na przeprowadzenie strajku generalnego, jeżeli pracodawca nie spełni postulatów załogi. Wynik referendum poznamy najprawdopodobniej w środę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum