Redukcja "jednodniówek" w Wielkopolsce, szpitale protestują

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2012 10:45

NFZ rewiduje listę placówek z usługą chirurgii jednego dnia. W Wielkopolsce zrezygnował z ofert placówek, które przyjmowały chorych zaledwie kilka razy w miesiącu.

Na razie wielkopolski oddział NFZ zakontraktował tylko z 14 placówek, wcześniej było ich kilkadziesiąt. Teraz zabiegi mają być jednak bardziej dostępne dla pacjentów, bo lecznice wykonują je przez minimum 15 godzin tygodniowo.

Fundusz podzielił pieniądze na: ginekologię, urologię, ortopedię, chirurgię (ogólną, dziecięcą, naczyniową, onkologiczną) i gastroenterologię. W najbliższych dniach zostaną podpisane umowy na otolaryngologię i okulistykę.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami tzw. jednodniówki muszą realizować świadczenia minimum trzy razy w tygodniu po pięć godzin. Wcześniej umowy były zawierane z większą liczbą placówek, ale zdecydowana większość z nich realizowała świadczenia tylko kilka lub kilkanaście razy w miesiącu. Obecnie umowy zawierane są z mniejszą liczbą oferentów, którzy będą jednak dostępni dla pacjentów minimum 15 godzin tygodniowo - zaznacza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik wielkopolskiego oddziału NFZ.

Według dalszych informacji Funduszu, ze względu na zmienione warunki, nie wszystkie oferty spełniły kryteria sprzętowo-kadrowe określone w rozporządzeniu MZ. Najistotniejsze zmiany dotyczą m.in. wyposażenia i organizacji bloków operacyjnych (dodatkowy sprzęt i pomieszczenia) oraz posiadania w zakresie okulistyki (leczenie zaćmy) pielęgniarki ze specjalizacją pielęgniarstwa operacyjnego.

Wielkopolska to nie jedyny region sygnalizujący problemy z kontraktowaniem chirurgii jednodniowej. Śląski oddział NFZ odrzucił w tym zakresie dwie trzecie ofert, w tym aż 90 z powodu błędów.

Szpitale twierdzą, że nie byłoby tylu błędów w ofertach, gdyby NFZ, wzorem lat poprzednich, zorganizował szkolenia. Tym razem nie było na to czasu. Konkurs miał być ogłoszony jeszcze w listopadzie. Ostatecznie nastąpiło to dopiero 23 grudnia.

Ogłoszenie wyników konkursu spotkało się z protestem szpitali, pod którym podpisało się ponad 60 dyrektorów. Według nich, NFZ złamał zasady uczciwej konkurencji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum