Recepta na problemy kadrowe: opiekun medyczny odciąży pielęgniarki?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2018 09:01

Kolejnym pomysłem na wypełnienie braków kadrowych w szpitalach to opiekun medyczny, który odciąży pielęgniarki, i pracownik administracyjny uzupełniający dokumentację za lekarza.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Eksperci nie mają wątpliwości: wsparcia potrzebują zarówno lekarze, jak i pielęgniarki. I nie chodzi tylko o zapewnienie im pomocy ze strony personelu niemedycznego, ale również zupełnie nowy podział zadań pomiędzy pracowników medycznych.

Jak przekonuje Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci, trzeba włączyć do systemu zawody, które dziś są niewykorzystane w systemie publicznym: dietetyków, psychologów, fizjoterapeutów czy opiekunów medycznych. Jej zdaniem z powodzeniem mogliby oni przejąć część zadań, które dzisiaj wykonują lekarze bądź pielęgniarki. Podobnego zdania jest prof. Piotr Czauderna, koordynator sekcji ochrony zdrowia w prezydenckiej Narodowej Radzie Rozwoju, który uważa, że skoro mamy mało medyków, to trzeba bardziej efektywnie wykorzystać ich czas.

Część ekspertów jest jednak zdania, że upowszechnienie zawodów pomocniczych nie rozwiąże dramatycznych braków kadrowych w ochronie zdrowia. Trzeba jednak dodatkowe zawody stworzyć, znaleźć dla nich miejsce w systemie i je sfinansować.

Na ten problem zwracał też uwagę podczas środowego (24 stycznia) wystąpienia w sejmowej komisji zdrowia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Lekarz specjalista 30 proc., a rezydent 70 proc. swojego czasu poświęca na wypełnianie papierów, nie na naukę zawodu i leczenie pacjentów. Ta sytuacja jest chora. To trzeba zmienić - deklarował minister  mówiąc o konieczności zmniejszenia nadmiernej obecnie sprawozdawczości w placówkach ochrony zdrowia.

Zwrócił w tym kontekście uwagę na konieczność wzmocnienia roli sekretarek medycznych oraz - w przypadku pielęgniarek - pomocnika medycznego.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum