Reaktywowany szpital w Pszczynie rozwija działalność

Autor: Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2019 13:25

W ciągu roku działalności w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie (Śląskie) zaopiekowano się 18 340 pacjentami, a placówka rozwinęła działalność o poradnie specjalistyczne, badania endoskopowe, rehabilitację oraz zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Pacjentom służy nowy sprzęt o wartości niemal 3 mln zł. Powiat pszczyński zaangażował blisko 7 mln zł w remonty, zakup sprzętu oraz bieżącą działalność placówki.

Reaktywowany szpital w Pszczynie rozwija działalność
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W ciągu 12 miesięcy w pszczyńskim szpitalu na świat przyszło 662 noworodków. Przeprowadzono 1 741 operacji oraz 557 krótkich zabiegów.

Dr n. med. Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie podkreśla, że najważniejsza praca polega na budowaniu doskonale skoordynowanego zespołu. Podkreśla, że zaangażowanie powiatu, jako właściciela szpitala, mogłoby być przykładem dla niejednego samorządu.

Kontrakt, który w pełni publiczna spółka Centrum Przedsiębiorczości otrzymała na prowadzenie szpitala, nie obejmował badań tomograficznych i endoskopowych, endoprotezoplastyki stawów biodrowego i kolanowego, poradni specjalistycznych, rehabilitacji oraz zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego. Wspólnie z dyrekcją szpitala i zarządem spółki Centrum Przedsiębiorczości zarządy powiatu poprzedniej i obecnej kadencji nie ustawały w zabiegach o przywrócenie zakresu działalności sprzed rozwiązania umowy z NFZ. To się w dużej mierze udało.

Od 1 czerwca w szpitalu działają poradnie chirurgiczna i ortopedyczna, od 1 lipca uruchomiono rehabilitację, pracownię endoskopową oraz zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. - Czynimy usilne starania, żeby odzyskać możliwość wszczepiania endoprotez stawów biodrowych oraz wykonywania tomografii komputerowej dla pacjentów przychodzących z zewnątrz szpitala, refinansowanych przez NFZ - zaznacza dyrektor placówki.

- Szpital został doposażony w nowe urządzenia o wartości niemal 3 mln zł, do czego bardzo przyczyniły się zarówno środki przekazane przez powiat pszczyński, jak i samorządy gminne. Powiat zaangażował od kwietnia 2018 r. kwotę blisko 7 mln zł na prace remontowe, wyposażenie, dopłaty do działalności szpitala. Wartość pomocy ze strony gmin Pszczyna, Goczałkowice, Suszec, Miedźna i Kobiór sięgnęła łącznie kwoty 710 tys. zł, za które zakupiono aparat RTG śródoperacyjny z ramieniem C oraz wyposażenie pracowni endoskopii. Szpital uzyskał wsparcie naszych przyjaciół z powiatu Anhalt - Bitterfeld w postaci łóżek, sprzętu ortopedycznego i materiałów pielęgnacyjnych. Jednak zarówno budynek szpitala jak i jego wyposażenie na długo będą wyzwaniem i będą wymagać poważnych nakładów finansowych - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Zakupiony sprzęt na oddziały to m.in. ultrasonografy, kardiomonitory, respiratory, defibrylatory, aparaty USG, pompy infuzyjne. Placówkę na nowo wspiera także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która przekazała już stanowiska do monitorowania noworodków.

Szpital współpracuje z kilkoma górnośląskimi uczelniami, dzięki czemu studentki i studenci pielęgniarstwa, fizjoterapii czy położnictwa realizują w Pszczynie zajęcia praktyczne, staże i praktyki wakacyjne, a lekarze - roczne staże podyplomowe po ukończeniu studiów. Kończy się także proces zdobywania uprawnień dla prowadzenia specjalizacji. Być może jeszcze w tym roku w szpitalu pojawią się pierwsi rezydenci.

Przypomnijmy, że w marcu 2018 roku Śląski Oddział Wojewódzki NFZ poinformował, że od 30 czerwca odbiera kontrakt na leczenie pacjentów operatorowi szpitala w Pszczynie, a pieniądze rozdzieli na okoliczne placówki. Wtedy Paweł Sadza, ówczesny starosta pszczyński powołał zespół, którego zadaniem było uzyskanie kontraktu i uratowanie szpitala. Koordynatorem wszystkich działań w sferze medycznej został dr n. med. Marcin Leśniewski. W odzyskanie szpitala zaangażowali się pracownicy placówki, którzy pomimo ofert pracy z innych miejsc, czekali na jego ponowne uruchomienie. W szpitalu prowadzone były prace remontowe, dostosowywano pomieszczenia do wymogów NFZ, kupowano sprzęt i przygotowywano się do kontroli. Oferta złożona przez powiatową spółkę w konkursie została odrzucona, jednak w połowie lipca NFZ ogłosił rokowania i to w tej formule powiatowa spółka od 1 sierpnia 2018 r. otrzymała kontrakt na leczenie szpitalne w powiecie pszczyńskim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum