Ratownicy morscy wywalczyli podwyżki

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 18 września 2009 13:30

Ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR otrzymają wyższe pensje. To efekt akcji protestacyjnej, którą pracownicy morskiego ratownictwa prowadzili od czerwca. W tym czasie jednostki ratownicze funkcjonowały normalnie.

Ratownicy morscy wywalczyli podwyżki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Sytuacja wróciła do normy, a pozytywne zakończenie protestu poprawiło nastroje w firmie. Cieszymy się, że w końcu udało się dojść do porozumienia, a Ministerstwo Infrastruktury znalazło środki na podwyżki - stwierdza w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim Marian Kumiszcza z Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność, która reprezentuje interesy pracowników SAR.

Wynagrodzenia wzrosły teraz o 30 proc. Podwyżki zależą od zajmowanego stanowiska i funkcji. Najwięcej dostaną ratownicy oraz obsługa statków morskich. Przypomnijmy, że początkujący ratownik SAR dostawał około 1500 zł na rękę. Przy pracy w trudnych warunkach, z narażeniem życia, ta stawka dla wielu była zdecydowanie zbyt niska. Teraz dostanie około 2 tys. zł.

- Nasze płace utrzymywały się na poziomie 90 procent średniej krajowej, teraz bazowa stawka wynosi 120 procent średniej [około 3 tys. 600 zł brutto - red.]. Negocjacje z rządem się opłaciły - tłumaczy Kumiszcza.

SAR masowo tracił wykwalifikowanych pracowników. Od ubiegłego roku odeszło ponad 30 osób, a główną przyczyną były zbyt niskie zarobki. Doświadczeni marynarze i ratownicy znaleźli pracę m.in. w służbach zagranicznych oraz we flotach handlowych.

- Takich osób ta podwyżka raczej nie przekona do powrotu do firmy - zaznacza Marian Kumiszcza. - Jednak teraz masowa fala zwolnień powinna się już zakończyć. Wcześniej było zagrożenie, że nasze ratownicze jednostki nie będą miały obsady i nie będzie kto miał ratować poszkodowanych na Morzu Bałtyckim.

Anna Wypych-Namiotko, wiceminister infrastruktury zdaje sobie sprawę, że do tej pory służba SAR była niedoinwestowana, ratownicze bazy mieściły się w starych, marnych budynkach, a płace były niezadowalające. Wiceminister zapewnia, że traz zaczyna się wszystko zmieniać, znalazły się fundusze, czego dowodem jest modernizacja baz na Wybrzeżu i podwyżki pensji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum