jj/Rynek Zdrowia | 08-11-2017 11:49

Ratownicy medyczni zapowiadają wznowienie protestu

Ratownicy medyczni planują wznowienie protestu - poinformował Rynek Zdrowia Wojciech Werbicki, wiceprzewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

Przyczyną tej deczyji jest brak realizacji porozumienia zawartego w lipcu br. Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Wyjaśnił, że przyczyną jest brak realizacji przez stronę ministerialną porozumienia zawartego w lipcu pomiędzy ministrem Markiem Tombarkiewiczem a Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Sekcją Krajową Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego.

Porozumienie zakładało wprowadzenie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia - wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu - o 400 zł od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r. - dla ratownika medycznego, dyspozytora medycznego w pozaszpitalnym systemie PRM, niezależnie od formy zatrudnienia oraz dla ratowników zatrudnionych w podmiotach udzielających świadczeń ze środków publicznych (czyli np. w szpitalnych oddziałach ratunkowych).

- W wielu miejscach protest został już odwieszony, jak na przykład w Wielkopolsce. Decyzja o wznowieniu protestu w skali ogólnopolskiej jeszcze nie zapadła. Będziemy o nie rozmawiać 6-8 grudnia w czasie spotkania Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych. Wówczas podejmiemy decyzję, kiedy i w jakiej formie wznowimy protest - mówi Wojciech Werbicki.

Przypomnijmy, że w poniedziałek (6 listopada) ratownicy medyczni zorganizowali pikietę przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, domagając się realizacji porozumienia zawartego 18 lipca.