Ratownicy medyczni przygotowują się do protestu...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2017 08:35

W środę (10 maja) w Poznaniu zbierze się Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych. Dotychczasowe rozmowy ratowników z Ministerstwem Zdrowia na temat podwyżek zakończyły się fiaskiem.

Ratownicy medyczni przygotowują się do protestu...
Jeśli nikt z rządu się nie pojawi na spotkaniu negocjacyjnym, zapadnie decyzja o ogólnopolskim proteście ratowników medycznych, jego terminie i formie. Fot. Archiwum

Ratownicy o podwyżkach rozmawiają z resortem zdrowia od kilku miesięcy. Ostatnie spotkanie z wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem miało miejsce pod koniec kwietnia. Trwało 15 minut. Według ratowników Tombarkiewicz przedstawił ofertę 400 zł brutto (ok. 230 zł netto) podwyżki od lipca i kolejne 400 zł brutto od lipca przyszłego roku, dodając, że nie podlega ona negocjacji.

Związkowcy chcieli uzyskać taką samą podwyżkę jak pielęgniarki – 800 zł brutto od razu, kolejne 400 zł od września i kolejne 400 zł za rok. Przypominają, że o zbyt niskich dochodach ratowników medycznych wspominała w exposé z listopada 2015 r. premier Beata Szydło.

Czytaj także: Ratownicy medyczni wyszli z MZ po kwadransie: nie było o czym rozmawiać

Ratownicy w oświadczeniu zapewniają, że nie mają zamiaru protestować kosztem pacjentów. Zgłaszają też chęć powrotu do dialogu pod warunkiem, że ''będzie on ukierunkowany na spełnienie naszych słusznych oczekiwań''. I zapraszają ''przedstawicieli Rządu RP, a w szczególności przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów, na spotkanie negocjacyjne dotyczące podwyżek płac ratowników medycznych podczas obrad Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych''.

Jak przekonuje Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, jeśli nikt z rządu się nie pojawi na spotkaniu negocjacyjnym, zapadnie decyzja o ogólnopolskim proteście, jego terminie i formie.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum