×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ratownicy medyczni oczekują wyższych wynagrodzeń. "Czas by renegocjować stawki"

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia08 czerwca 2023 12:00

- Sądzę, że już czas, by myśleć o renegocjacji stawek wynagrodzeń ratowników medycznych zapisanych trójstronną umową z września 2021 roku - mówi Marcin Borowski, przew. OZZRM. Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych przekazał do AOTMiT pisma, w których dopytuje na jakie wynagrodzenie mogą liczyć ratownicy kontraktowi po podwyżkach płac wprowadzanych w ochronie zdrowia od 1 lipca.

Ratownicy medyczni oczekują wyższych wynagrodzeń. "Czas by renegocjować stawki"
Ratownicy kontraktowi też oczekują wzrostu wynagrodzeń. Fot.Shutterstock
  • Obecnie godzinowa stawka wynagrodzenia ratownika medycznego w pogotowiu wynosi od 52 do 62 zł. Związki zawodowe oczekują jej zwiększenia
  • Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych pyta AOTMiT o ile wzrosną ryczałty dobowe dla SOR i na tzw. dobokaretkę
  • Jak zwraca uwagę Marcin Borowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych ratownicy podczas negocjacji stawek wynagrodzeń będą też wskazywali na rozszerzenie listy ich kompetencji

Stawki wynagrodzeń ratowników medycznych. Jakie są?

- Sądzę, że podwyżka, która satysfakcjonuje ratowników to taka w granicach 15 zł za godz. Jednak znając realia negocjacji z pracodawcami trudno powiedzieć czy ta kwota byłaby realna - mówi Rynkowi Zdrowia Marcin Borowski przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych. Zaznacza, że mowa tu o 15 zł dodanych do kwoty stawki bazowej.

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych we wrześniu 2021 roku podpisał trójstronne porozumienie z Ministerstwem Zdrowia i pracodawcami. Zagwarantowało ratownikom pracującym w zespołach ratownictwa medycznego (ZRM) stawkę wynagrodzenia 40 zł za godzinę. Poza tym ratownicy mają zapewniony 30 proc. dodatek wyjazdowy.

- Sądzę, że zbliża się już czas, by renegocjować stawki gwarantowane tamtą umową - uważa Marcin Borowski, wskazując m.in. na inflację, która zmniejsza realną wartość zarobków.

Minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy jakie dotychczas otrzymują ratownicy w ZRM to 52 zł. Są miejsca, gdzie wypłacane są te najniższe kwoty, ale i takie, w których ratownicy otrzymują też dodatki funkcyjne, motywacyjne. Obecnie najwyższe stawki jakie płacą ratownikom stacje pogotowia ratunkowego sięgają 62 zł z godzinę.

Zwykle stawki za pracę w SOR jakie uzyskują ratownicy są nieco wyższe.

Od 1 lipca wchodzą w życie podwyżki płac zapisane w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Ich kwota jest dokładnie znana dla pracowników etatowych. W informacji dotyczącej ustawy MZ zaznaczyło, że wyliczając dodatkowe środki na wynagrodzenia potrzebne placówkom ochrony zdrowia uwzględniono też pracowników na umowach kontraktowych. W tym zakresie podwyżki, także dla ratowników medycznych, zależą od negocjacji z pracodawcami.

Ratownicy pytają AOTMiT o ryczałt dla SOR i wycenę "dobokaretki"

Jak mówił portalowi cowzdrowiu.pl Piotr Dymon, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych, obecnie ok. 30-50 proc. ratowników pracuje na kontraktach. Część osób zatrudnionych na etatach dorabia na dodatkowych dyżurach, które są już rozliczane na zasadach kontraktowych.

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych przesłał pisma do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w których prosi o informacje w sprawie wzrostu ryczałtu dobowego dla SOR oraz stawek w innych oddziałach szpitalnych, w których są zatrudnieni ratownicy medyczni. Komitet pyta też AOTMiT o wysokość stawki tzw. dobokaretki dla karetki podstawowej i specjalistycznej.

Marcin Borowski uważa, że każdy kolejny wzrost środków przeznaczanych na funkcjonowanie systemu powinien być impulsem do rozmów z pracodawcami o zwiększeniu wynegocjowanych stawek.

- Zgodnie z informacją jaką uzyskaliśmy z MZ, stawki które są w tej chwili wyliczane przez AOTMiT uwzględniają etaty przeliczeniowe, czyli na każdy etat bądź równoważnik etatu jest przewidziana pewna kwota. Ta kwota jest przenoszona do umów, zarówno dla pracowników etatowych, jak i zatrudnionych na umowach innych niż umowy o pracę - wyjaśnia szef OZZRM.

Padają zapowiedzi wzrostu wyceny niektórych świadczeń. Jeżeli zwiększą się ryczałty dobowe za funkcjonowanie szpitalnego oddziału ratunkowego ratownicy podejmą negocjacje z dyrektorami na temat wzrostu wynagrodzeń. Stawki za pracę na SOR w umowach kontraktowych są efektem negocjacji pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

W przypadku etatowych ratowników kwota minimalnego wynagrodzenia zasadniczego jest określana w ustawie. Od 1 lipca będzie to prawie 6 tys. zł brutto plus do tego dodatki za pracę wykonywaną w godzinach świątecznych, nocnych, zespołach wyjazdowych (dodatek wyjazdowy).

OZZRM: zwiększą się kompetencje ratowników medycznych, powinny rosnąć zarobki

Jak zwraca uwagę Marcin Borowski ratownicy podczas negocjacji stawek będą wskazywali na rozszerzenie listy medycznych czynności ratunkowych.

Od 22 czerwca wchodzą nowe przepisy. Ratownicy w karetkach mają nie tylko stwierdzać zgon (czynność administracyjna), gdy doszło do niego podczas akcji medycznej. W zakres ich kompetencji wejdą takie kolejne medyczne czynności ratunkowe jak cewnikowanie, drenaż klatki piersiowej, rozszerzone uprawnienia w zakresie intubacji pacjentów.

- Sądzimy, że za tak znacznym zwiększeniem kompetencji powinny iść też zwiększone zarobki. Dlatego będziemy zabiegać o renegocjowanie współczynnika pracy przypisanego ratownikom medycznym w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu - podkreśla szef OZZRM.

Dodaje: - Chcemy by był on wyższy niż obecne 0,94, według którego jest obliczane minimalne wynagrodzenie ratownika medycznego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze